Binary Helix chce się odrodzić

opublikowano: 25-02-2021, 20:00

Spółka problemów miała bez liku: z inwestorami, partnerami i akcjonariuszami. Prezes jednak wierzy w twardy reset.

Firma, notowana na NewConnect, przed laty zajmowała się tworzeniem reduktorów, która zmniejszały koszty energii nawet o 25 proc. Popadła jednak w tarapaty, a jak twierdzi Sławomir Huczała, prezes Binary Helix, przyczyną były nieporozumienia z jednym z inwestorów, nieuczciwe praktyki partnerów, a także ogólna trudna sytuacja na rynku.

Spółka wpadła w zadłużenie, a przez brak zadeklarowanego przez jednego z partnerów finansowania nie mogła dokończyć zamówień na reduktory. Zdecydowano się na zawieszenie działalności i restrukturyzację.

– Sytuacja finansowa spółki zmusiła mnie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Z osobami, które mnie wspierały, zaangażowałem się w nową działalność. Pozwoliła mi ona na pozyskanie pieniędzy na podtrzymanie przy życiu Binary Helix oraz podjęcie próby restrukturyzacji spółki – mówi Sławomir Huczała.

Wznowienie działalności operacyjnej ma nastąpić 24 maja. Już teraz jednak spółka poinformowała o nawiązaniu współpracy z katowickim Spartaqsem. Binary Helix będzie podwykonawcą podzespołów elektronicznych do dwóch nowych modeli dronoidów – zautomatyzowanych platform bezzałogowych zdolnych do wykonywania specjalistycznych zadań. Produkty te znajdą zastosowanie np. przy inspekcji turbin wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych.

– Rozwijaliśmy w Spartaqsie moje konstrukcje i technologie. Jesteśmy prawdopodobnie jedyną firmą w Europie, która posiada drony wielowirnikowe posiadające zdolność do realizacji misji BVLOS [loty poza zasięgiem wzroku operatora bezzałogowego statku powietrznego - red.] zgodnie z najnowszymi przepisami. Pozyskaliśmy znaczne środki inwestycyjne zarówno od naszych partnerów jak i NCBiR – dodaje Sławomir Huczała.

Prezes Binary Helix wierzy w odrodzenie firmy, a na potwierdzenie kupuje akcje na rynku. Łącznie w ostatnich trzech transakcjach kupił 49,6 tys. akcji za 55,5 tys. zł. Docelowo chce przekroczyć 50 proc. w akcjonariacie. Na razie ma 47,7 proc.

– Zbudowanie zaplecza inwestycyjnego wokół spółki, która jest pod kreską i nie prowadzi działalności operacyjnej, nie jest łatwe. Zacząłem od siebie. Zainwestowałem własne pieniądze i zainteresowałem spółką moich obecnych wspólników – mówi Sławomir Huczała.

Od grudnia 2020 r. kurs Binary Helix urósł o ponad 250 proc. Jej kapitalizacja to 8,2 mln zł.

– Głęboka zapaść, z której wyprowadzamy spółkę sprawia, że trzeba czynić bardzo racjonalne kroki. Powoli wracamy do gry. Prowadzimy rozmowy z byłymi partnerami i dystrybutorami. Chcę, aby spółka szybko generowała zyski i to jest mój cel na ten rok – dodaje Sławomir Huczała.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane