Bioceltix szykuje się na NewConnect

opublikowano: 23-02-2021, 20:00

Biotechnologiczna spółka chce zwiększyć skalę stosowania leków bazujących na komórkach macierzystych w weterynarii. I zaistnieć w biznesie.

Bioceltix zapowiada, że niebawem zadebiutuje na NewConnect - spółka niedawno zakończyła rundę pre-IPO i w ramach oferty prywatnej zebrała od inwestorów 3,5 mln zł. Będzie kontynuować prace badawczo-rozwojowe. Ma plan wprowadzenia do obrotu do 2024 r. swojego pierwszego, biotechnologicznego preparatu leczniczego do zastosowania w weterynarii.

Kapitał na rozwój

Firma pozyskał dotychczas w sumie ok. 20 mln zł finansowania na rozwój wciąż nowatorskiej na rynku metody leczenia zwierząt domowych z zastosowaniem leków z komórkami macierzystymi. Połowa tej kwoty pochodziła z publicznych dotacji – dwóch edycji programu szybka ścieżka i od funduszy z programu BridgeAlfa Narodowego Centrum Badań Rozwoju. Firma była zasilana także kapitałem ze źródeł prywatnych – własne pieniądze w rozwój biznesu włożył m.in. dr Paweł Wielgus (w ramach indywidualnej inwestycji), jeden z założycieli i członek zarządu spółki, a także prezes funduszu venture capital Kvarko.

- Rynek weterynaryjnych leków biologicznych jest bardzo młody. Pierwszy produkt leczniczy z tej kategorii został dopuszczony do obrotu przez Europejską Agencję Leków w 2017 r. - preparat wykorzystuje przeciwciała monoklonalne do leczenia atopowego zapalenia skóry u psów. Dwa lata później na rynek trafił także pierwszy na świecie lek weterynaryjny z komórkami macierzystymi jako aktywnym składnikiem farmaceutycznym, pozyskiwanymi z krwi koni. Jego dostępność jest jednak ograniczona ze względu na małe możliwości skalowania technologii produkcji. Lek, nad którym my pracujemy, również bazuje na komórkach macierzystych, ale uzyskiwanych z tkanki tłuszczowej z odpadów biologicznych powstałych po sterylizacji zwierząt. Nasza metoda pozwala ponadto na namnażanie komórek macierzystych w warunkach laboratoryjnych na znacznie większą skalę – wyjaśnia dr Paweł Wielgus.

Na etapie testów
Na etapie testów
Nie zwalniamy tempa i wchodzimy w kolejną fazę rozwoju - deklaruje Łukasz Bzdzion (z lewej), prezes spółki Bioceltix. Biznes rozwija wspólnie z dr Pawłem Wielgusem, członkiem zarządu spółki.
materiały prasowe

Przedstawiciel Bioceltiksu zaznacza, że jeszcze w tym roku spółka ma szansę zakończyć fazę bezpieczeństwa, w przyszłym zaś przystąpi do fazy skuteczności, która odpowiada ostatniemu etapowi badań klinicznych produktów farmaceutycznych przeznaczonych dla ludzi.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

- Według planu najpóźniej w 2023 r. powinniśmy złożyć do Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie pierwszego produktu do obrotu. W przypadku leków dla zwierząt cały proces badawczy, w tym badania kliniczne, są krótsze niż u ludzi – mówi dr Paweł Wielgus.

Komórki w działaniu

Preparat Bioceltiksu ma działać na choroby o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym u zwierząt, w tym zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry u psów, stany zapalne u koni, zwłaszcza sportowych, autoimmunologiczne zapalenie dziąseł u kotów.

– Liderzy Bioceltiksu są uparci w dążeniu do celu: zdobycie, jako trzecia firma na świecie certyfikacji GMP w weterynarii w terapiach komórkowych, z polskim regulatorem, dobitnie o tym świadczy - podkreśla Tomasz Wachowiak, inwestor specjalizujący się w spółkach innowacyjnych, współzałożyciel portalu growthinvestment.pl.

– Firma jest jednym z zaledwie kilku miejsc dostosowanych do wytwarzania leków biologicznych na bazie mezenchymalnych komórek macierzystych dla zwierząt, działającym w standardzie cGMP i prawdopodobnie jedyną wytwórnią mogącą prowadzić ten proces w takiej skali. Po uzyskaniu od Głównego Inspektora Farmaceutycznego zezwolenia na wytwarzanie badanego weterynaryjnego produktu leczniczego nie zwalniamy tempa i wchodzimy w kolejną fazę rozwoju naszych kandydatów na leki – dodaje.mówi Łukasz Bzdzion, prezes firmy Bioceltix.

Jaką strategię komercjalizacji produktów obiera spółka na przyszłość? Dr Paweł Wielgus podkreśla, że dla takiej firmy jak Bioceltix, która posiada własne zaplecze wytwórcze w standardzie farmaceutycznym cGMP, naturalna wydaje się samodzielna produkcja leków, szczególnie na pierwszych etapach komercjalizacji. Zaznacza, że firma posiada potrzebne do tego kompetencje. Na razie spółka jest jednak zbyt mała, aby móc samodzielnie zapewnić międzynarodową dystrybucję produktów. Biorąc pod uwagę ten aspekt, będzie w międzyczasie szukać partnerów biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane