Biomed wesprze się na Biotonie

opublikowano: 12-02-2018, 22:00

Prawa do najbardziej znanego produktu spółka sprzedała Polpharmie, a teraz drugi lek będzie sprzedawać na wyłączność Biotonowi.

Lekarze leczą się sami, a biotechnolodzy leczą się przy pomocy kolegów z giełdy. Notowany na GPW Biomed Lublin ma do spłacenia potężne długi m.in. wobec Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), które prawie doprowadziły go do upadku. Przez blisko dwa lata przechodził głęboką restrukturyzację i kurację odchudzającą.

Marcin Piróg, były szef PLL LOT
For. ARC

W listopadzie ubiegłego roku spółka, którą kieruje Marcin Piróg, były szef PLL LOT, sprzedała prawa do Lakcidu, najbardziej rozpoznawalnego produktu i marki. Odkupiła je za 17 mln zł Polpharma, dla której Biomed będzie dalej produkował lek. Prawie dwie trzecie pieniędzy z transakcji od razu trafiło do PARP. Marcin Piróg tłumaczył wtedy, że Biomed samodzielnie nie byłby w stanie odpowiednio promować i dystrybuować produktu. Teraz lubelska spółka poinformowała, że zawarła umowę z również notowanym na GPW Biotonem. Na jej mocy Bioton przez pięć lat będzie miał wyłączność na rynku polskim na sprzedaż przeciwzapalnego leku distreptaza, jednego z trzech, na których Biomed ma opierać swój biznes i przynoszącego obecnie spółce 30 proc. przychodów. Wartość umowy jest szacowana na 45 mln zł w ciągu 5 lat.

— Dzięki współpracy z Biotonem sprzedaż distreptazy będzie dużo wyższa, niż byłaby możliwa, gdybyśmy prowadzili ją własnymi siłami. Przełoży się to też na poprawę marż i wyników finansowych, a jednocześnie zmniejszą się nasze stałe koszty — mówi Marcin Piróg. Biomed zapowiada, że w trzecim kwartale tego roku ruszy nowa linia do wytwarzania distreptazy, która podwoi moce produkcyjne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane