Bioton dla bardzo cierpliwych

Magorzata Bogucka
opublikowano: 21-12-2007, 00:00

Producent insuliny powoli odsłania karty związane z emisją akcji. Wciąż nie wiadomo, na co wyda ćwierć miliarda złotych.

Biotechnologiczna spółka zamierza sprzedać 270 mln akcji po 0,90 zł za sztukę

Producent insuliny powoli odsłania karty związane z emisją akcji. Wciąż nie wiadomo, na co wyda ćwierć miliarda złotych.

Zarząd Biotonu po komunikacie z 17 grudnia o emisji 272,2 mln akcji serii J sączy informacje zgodnie z zasadą od rzemyczka do koziczka. Wiele było domysłów na temat ceny emisyjnej po ostatnich spadkach kursu. W środę spółka ustaliła, że będzie to 90 gr. Analitycy rynku zareagowali pozytywnie — wcześniejsze szacunki wynosiły 70 gr.

Równanie z niewiadomą

— Uplasowanie tak znaczącej emisji akcji — 245 mln zł, czyli około 100 mln dol. —w rekordowo krótkim czasie, po cenie emisyjnej zbliżonej do rynkowej, jest bardzo dobrą informacją dla spółki. Uzyskane z tego tytułu środki mają być wykorzystane na bieżące oraz kolejne procesy inwestycyjne. W związku z tym można przyjąć, że Bioton będzie w dalszym ciągu aktywnie uczestniczył w procesie fuzji i przejęć poza granicami naszego kraju — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk.

Pozostaje jednak najbardziej nurtujące rynek pytanie, na co konkretnie firma przeznaczy uzyskany kapitał.

— Biorąc pod uwagę, że oferta jest przeprowadzana w takim pośpiechu, myślę, że chodzi o kolejne przejęcie. Spółka robi dużo zamieszania dookoła siebie. Mam nadzieję, że zakończy wreszcie proces akwizycji i zabierze się do pracy — mówi Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

Rozbudzone nadzieje

Ostatnie inwestycje we wrześniu i październiku — zakup udziałów w dwóch włoskich spółkach Pharmatex Italia i Fisiopharma, produkujących leki iniekcyjne, a także utworzenie joint venture ze spółkami biotechnologicznymi w Indiach, Rosji i Finlandii, pokazały, że Bioton ma ambicje, by stać się firmą globalną. Zgodnie z zapowiedziami zarządu, to m.in. z nowej emisji akcji spółka chce pokryć 40 proc. kosztów inwestycji w ramach joint venture. Wynoszą one około 35 mln dol., czyli 87,5 mln zł, więc trochę kapitału zostaje na kolejne akwizycje. Nie wszyscy analitycy twierdzą jednak, że 254 mln zł uzyskane z emisji będzie przeznaczone na nowe przejęcia.

— Zgodnie z moimi informacjami, spółka ma zamiar przeznaczyć te pieniądze na już rozpoczęte inwestycje — twierdzi nasz rozmówca.

Kurs akcji Biotonu od dnia, w którym spółka poinformowała o emisji, systematycznie spadał. 17 grudnia o 6,5 proc. (cena akcji wynosiła 1,1 zł), a 18 — już o 10,9 proc. (cena waloru — 0,90 zł). 19 września nastąpił wzrost o 1,1 proc. Cena wyniosła 0,91 zł i wczoraj utrzymała się na tym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magorzata Bogucka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu