Bioton już w Rosji

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 22-02-2007, 00:00

Bioton sprzeda Gensulin na Wschodzie. Długo planowane wejście na nowy rynek stało się faktem. Inwestorzy oszaleli. Ze szczęścia.

Bioton Wostok ZAO zawarł z partnerem rosyjskim umowę sprzedaży preparatu Gensulin produkowanego przez spółkę — powiadomił Bioton w nocy z wtorku na środę. Wartość umowy — prawie 30 mln zł. Ta informacja tak ucieszyła inwestorów, że spółka długo była wczoraj liderem notowań na GPW. Kurs już na otwarciu skoczył o 7 proc.

— Inwestorzy dostali wyraźny sygnał, iż sprzedaż insuliny z Biotonu na rynek rosyjski nareszcie ruszyła — wyjaśnia Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

Z wejściem spółki do Rosji jest jak z podróżą kapitana Romana Paszke dookoła świata na katamaranie „Bioton”. Wszystko zapięte na ostatni guzik, a podróż odbyć się nie może. Sponsor wyprawy już od dawna jest gotów sprzedawać insulinę w Rosji, ale handel nie mógł wystartować.

— Informacja jest istotna, bo sprzedaż insuliny do Rosji w tym roku ma być głównym czynnikiem dalszej poprawy wyników spółki — mówi Paweł Burzyński.

Producent wiąże wielkie nadzieje z rynkiem wschodnim, który bardzo dynamicznie rośnie — w tempie 10 proc. rocznie. Dzisiaj wycenia się go na blisko 200 mln USD. Bioton zamierza mocno usadowić się w Rosji, opanowując jedną czwartą rynku insuliny.

Umowa podpisana przez Bioton Wostok (spółka dystrybucyjna, w której polski producent ma udziały) otwiera drogę do realizacji tego celu. Za umową przyjdą kolejne. Kontrakt na 30 mln zł został podpisany w ramach przetargów centralnych, które dotyczą 40 proc. rynku.

— Bioton Wostok uczestniczy też w przetargach regionalnych, obejmujących pozostałą część rynku — mówi Adam Wilczęga, prezes Biotonu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu