Bioton na ostatniej prostej

AT
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Przed spółką otworzyło się 20 nowych rynków. Dopiero teraz jest gotowa na podpisanie umowy z Actavisem.

Kontrolowany przez Ryszarda Krauzego producent insuliny poprzez spółkę zależną SciGen będzie mógł sprzedawać insulinę na 20 nowych rynkach, m.in. w Egipcie, Iraku, Iranie, RPA i Mongolii. Jak informuje Bioton, daje mu to zielone światło do podpisania długo oczekiwanej umowy z Actavisem. Był to ostatni punkt, który musiał być spełniony, aby umowa została podpisana — czytamy w komunikacie.

Jeśli umowa, którą Bioton zapowiedział rok temu, dojdzie do skutku, Actavis będzie miał wyłączne prawo do sprzedaży polskiej insuliny, m.in. w USA, na rynkach unijnych i w Japonii. Choć Bioton nie wyklucza, że wejdzie z Actavisem na te rynki, które właśnie przed spółką się otworzyły.

— Wejdą wspólnie do tych krajów, w których już teraz Islandczycy mają silną pozycję — mówi rozmówca zbliżony do spółki. Za otrzymanie licencji koncern zapłaci Biotonowi 55,5 mln EUR, płatnych w transzach. Pierwsza — 22,5 mln EUR trafi na konto

Biotonu w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy. Według Tomasza Jachowicza, analityka DnB Nord, umowa jest niewątpliwie korzystna, ale nie rewolucyjna.

— Z jednej strony otworzy przed spółką 20 nowych rynków, z drugiej, nie wydaje się, że znacząco wpłynie na obroty Biotonu — twierdzi Tomasz Jachowicz.

Dotychczas w ramach umowy ze szwajcarskim Ferring International Center Bioton mógł sprzedawać insuliny w regionie Azji i Pacyfiku, m.in. w Chinach, Indiach, Korei Południowej, Wietnamie i na Filipinach. 20 krajów otworzyło się przed Biotonem w wyniku podpisania aneksu do tej umowy. Bioton nie mógł wejść na te rynki przed 2014 r., ale teraz ta data już go nie obowiązuje. Przypomnijmy, pod koniec 2011 r. UOKiK zgodził się na utworzenie joint venture z Actavisem. Spółka, w której obaj partnerzy będą mieli po połowie udziałów, będzie zajmowała się zarządzaniem prawami do insuliny Biotonu. Spółka nie będzie ani produkować, ani sprzedawać leków. Według wcześniejszych zapowiedzi, partnerzy będą po połowie dzielili się zarówno kosztami, jak i zyskami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu