Bioton odstaje

AMB
opublikowano: 2008-07-31 00:00

Firma Krauzego jako jedyna ze spółek WIG20 ogłosi stratę w II kwartale — prognozują analitycy BZ WBK.

Firma Krauzego jako jedyna ze spółek WIG20 ogłosi stratę w II kwartale — prognozują analitycy BZ WBK.

Biotechnologiczna spółka ze stajni Ryszarda Krauzego próbuje tchnąć optymizm w inwestorów, zapowiadając rychły finał procedur rejestracyjnych, które umożliwią wejście z lekami na międzynarodowe rynki. Ci jednak najwyraźniej nie wierzą w nadchodzącą dobrą passę, co odzwierciedla kurs i obniżane rekomendacje.

Paweł Burzyński, analityk BZ WBK, uważa, że wpływ na notowania mają nie tylko obawy, że spółka nie zrealizuje długoterminowych obietnic. To również efekt słabych wyników ostatnich kwartałów. Z raportu przygotowanego przez ten dom maklerski wynika, że firma biotechnologiczna ogłosi stratę netto za II kwartał 2008 r., pozostając w tyle za resztą blue chipów z WIG20.

— Spodziewam się ponad 8 mln zł straty netto. Przychody wyniosą 73 mln zł, EBIT 6 mln zł, a EBITDA 12 mln zł — ocenia Paweł Burzyński.

Niedawno Adam Wilczęga, prezes Biotonu, skorygował prognozę przychodów w 2008 r. Pierwotnie firma zapowiadała obroty 500 mln zł. Ostatnio mówi o 400 mln zł.

— Ponad 400 mln zł w skali roku nadal uważam za realne. Nie podejmuję się jednak prognozować rocznego wyniku. Wiele zależy m.in. od sytuacji na rynku walutowym. Tylko na rewaluacji pożyczek dla spółek zależnych Bioton stracił w II kwartale 14,1 mln zł — dodaje analityk.

Jednocześnie spółka Krauzego zyskała (2,3 mln zł) na posiadanych walorach HTL-Strefy. Zdaniem Pawła Burzyńskiego, w kolejnych kwartałach mogą się pojawić kolejne zyski z tego tytułu. Na wyniki II półrocza pozytywnie wpłynie również większa sprzedaż na rynek rosyjski oraz wpływy z opłat licencyjnych.