Birlasoft wchodzi do Polski

opublikowano: 22-02-2013, 00:00

Hinduskie centrum usług IT będzie zatrudniać w tym roku 60 osób. Firm outsourcingowych z Indii będzie więcej

Na początku lutego we wrocławskim sądzie gospodarczym zarejestrowała się nowa firma: Birlasoft. To zagraniczny oddział indyjskiej Birlasoft oferującej usługi IT, która znalazła się na 72. miejscu na liście stu największych firm outsourcingowych opublikowanej w 2012 r. przez międzynarodową organizację branżową IAOP. Biuro prasowe firmy nie odpowiedziało na pytania „PB” dotyczące planów w Polsce. Także w biurowcu w Bielanach Wrocławskich, w którym zarejestrowana jest spółka, w recepcji o firmie nie słyszeli. Ale z przedstawicielem firmy rozmawiał prezes Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej (PIIG).

Zobacz więcej

BYLI PIERWSI: Wrocław zdobył jedną z pierwszych indyjskich inwestycji w Polsce — w 2006 r. plany ogłosił KPIT Cummins. Co prawda z zapowiadanych kilkuset osób na razie Hindusi zatrudnili 30, ale po tej firmie do stolicy Dolnego Śląska zawitało kilku kolejnych inwestorów z Indii. Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, liczy, że będzie ich jeszcze więcej. [FOT. TW]

— Birlasoft zdobyła kontrakt od szwajcarskiego klienta. Będzie go realizować z Polski. W tym momencie korzysta z pomocy jednej z wrocławskich firm, nad projektem pracuje kilka osób. Ale do końca roku Birlasoft chce mieć w swoim biurze 60 pracowników, a potem rozwijać się dalej — mówi JJ Singh, prezes PIIG. We Wrocławiu outsourcing IT wykonują dwie polskie spółki: RINF i SMT. Z informacji „PB” wynika, że to właśnie RINF pracuje dla Hindusów.

Dużo czy mało

Część ekspertów wskazuje, że firmy z Indii wiele obiecują, ale potem nie do końca się z tych obietnic wywiązują. — Tylko WNS, który przyszedł z konkretnymi projektami, rozwinął się tak, jak zapowiadał. KPIT Cummins zapowiadał, że będzie mieć 450 pracowników, a ma 30. Wipro mówiło o setkach, a jest ich kilkadziesiąt. Byłbym ostrożny z hinduskimifirmami — twierdzi jeden z rozmówców.

— Nie zgadzam się z tą opinią. Pod względem wartości zainwestowanego kapitału jesteśmy lepsi od Chin. Mamy w Polsce największe indyjskie firmy outsourcingowe i spodziewamy się kolejnych — mówi JJ Singh. Tylko we Wrocławiu działają CRISIL Irevna (pierwsze centrum KPO przygotowujące zaawansowane analizy matematyczne zatrudniające głównie osoby z tytułem doktora, dziś zatrudnia 40 osób, planuje 100), Mphasis (30 osób, planowane 200), KPIT Cummins (30 osób), Cybenet Slash Support czy Wipro przejęte przez Credit Suisse.

— Wrocław w porównaniu z innymi miastami ma całkiem sporo inwestorów z Indii i mamy nadzieję, że coraz więcej hinduskich przedsiębiorców, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych, będzie się u nas lokalizować — mówi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Usługi z Indii

Eksperci chcą ściągnąć do Polski kolejne indyjskie firmy z branży nowoczesnych usług biznesowych. Tegoroczna, ósma edycja Polish Outsourcing Forum, organizowana przez Roadshow Polska i PIIG, odbędzie się właśnie w Bangalore w Indiach. Prezesi obu organizacji polecieli właśnie do Indii umawiać spotkania na kwietniowe forum.

— Partnerem jest Nasscom, indyjska organizacja zrzeszająca centra usług. Liczymy, że ten partner zapewni nam obecność wielu dużych i średnich indyjskich firm outsourcingowych, które chcą wejść do Europy — mówi JJ Singh. Organizatorzy forum chcą przekonać indyjskie firmy, że Polska to najlepsze miejsce na inwestycje w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ma siedem hinduskich projektów.

— To zdrowa mieszanka projektów usługowych i produkcyjnych. Centra BPO mają zatrudniać od 100 do 500 osób każde. Indie to światowe centrum outsourcingu i przybywa firm, które usługi świadczą z Polski. Te projekty mają jedną cudowną zaletę — za jednym zamachem przybywa bardzo dużo miejsc pracy — komentuje Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Kto jest, kto był

W Polsce zainwestowało do tej pory 20 indyjskich przedsiębiorców. W branży produkcyjnej do najważniejszych należą Videocon, Escorts, Essel Propack. W usługach HCL Technologies, Infosys, Wipro, Genpact, Zensar. Tata Consultancy Services wycofała się z Polski i działa na Węgrzech. Statystyki NBP nie uwzględniają obecności w Polsce firmy Arcelor-Mittal, której siedziba mieści się w Luksemburgu, a jej inwestycje odnotowywane są w polskich statystykach właśnie jako kapitał tego kraju. Zaangażowanie Arcelor-Mittal w Polsce szacowane jest na 2 mld USD. W kolejnych latach w danych NBP odzwierciedlenie powinna znaleźć decyzja o inwestycji w Polsce firmy UFLEX (docelowa wartość 180 mln USD). Budowana od maja 2011 r. pod Wrześnią fabryka opakowań elastycznych będzie największą indyjską inwestycją typu greenfield w Polsce. Drugim istotnym wydarzeniem jest przejęcie w ramach prywatyzacji zielonogórskiej firmy Lumel przez Rishabh Instruments (wartość transakcji to około 10 mln USD).

Źródło: Opracowanie Ambasady RP w New Delhi, „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu