Biura będą niepotrzebne

opublikowano: 03-05-2018, 22:00

Praca zdalna jest jedną z obietnic przyszłości. Napędza ją burzliwy rozwój technologii, hamuje konserwatyzm szefów.

Do międzynarodowego start-upu Crossover w 2017 r. zgłosiło się pół miliona chętnych do pracy zdalnej. Co dziesiąty jest Polakiem. 81 proc. badanych przez tę firmę w naszym kraju chce swobody w planowaniu czasu i sposobu wykonywania obowiązków służbowych. Natomiast 57 proc. uczestników sondażu Instytutu Kantar Public wolałoby pracować na odległość niż w biurze. Technologie, a dokładniemobilność i chmura obliczeniowa, sprzyjają takim marzeniom.

— Firmy część zasobów i procesów biznesowych przenoszą do środowisk chmurowych. Oznacza to całodobowy dostęp do firmowych informacji z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy smartfon, tablet lub laptop podłączony do internetu — mówi Monika Jaśkielewicz, menedżer HR w spółce Atman.

Nowe modele pracy uwalniają od uciążliwych dojazdów oraz zwiększają wydajność fachowców. Pomagają też w łączeniu życia zawodowego z prywatnym. Skąd więc opór niektórych menedżerów? Janson Fried i Davide H. Hanson, założyciele programistycznej firmy 37signals, uważają, że problem tkwi w przyzwyczajeniach szefów. Korporacje ze swoimi sztywnymi regułami niechętnie korzystają z telepracy. Na szczęście amerykańskie firmy nie poprzestają na narzekaniu. W książce „Remote. Pracuj zdalnie. Biuro jest zbędne” wskazują zalety, i wady pracy na odległość. Richard Branson, założyciel Virgin Grup, przewiduje, że za 30 lat ludzie będą się zastanawiali, dlaczego biurowce w ogóle kiedykolwiek istniały. Rewolucja związana z miejscami pracy trwa. Ale, według autorów „Remote”, trzeba przeprowadzić ją mądrze — inaczej coś może pójść nie tak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy