Biurowiec dla Karkosika

Anna Pronińska
opublikowano: 29-09-2006, 00:00

Grupa firm kontrolowanych przez Romana Karkosika będzie mieć nową siedzibę w centrum Warszawy. Koszt jej budowy szacowany jest na 200 mln zł.

Dziś główna siedziba Impexmetalu, giełdowej spółki zajmującej się obrotem metalami niezależnymi, mieści się na warszawskiej Woli, w kompleksie biurowym liczącym ponad 30 lat.

— Wartość tego budynku jest mała w porównaniu z atrakcyjnością działki, ale wyprowadzać się nie będziemy. Dziś mamy ponad 10 tys. mkw. powierzchni całkowitej, a liczymy na zbudowanie pięciokrotnie większego i nowoczesnego kompleksu budynków o charakterze biznesowym i komercyjnym. Powinien być atrakcyjny dla potencjalnych najemców, dlatego planujemy, że znajdą się tam również restauracje, fitness cluby, część hotelowa czy apartamentowa — wylicza Adam Chełchowski, prezes Impexmetalu i Boryszewa.

Nowy kompleks biurowy będzie główną siedzibą spółek kontrolowanych przez Romana Karkosika, które dziś rozsiane są po całej Polsce.

Spółka zastanawia się nad dwoma projektami. Pierwszy zakłada zbudowanie kompleksu o powierzchni ponad 50 tys. mkw, w którym najwyższy budynek będzie miał 15 pięter. Drugi projekt przewiduje kompleks o powierzchni przekraczającej 48 tys. mkw. (mają to być dwie bliźniacze wieże liczące po 22 piętra). Według szacunków prezesa, koszt budowy metra kwadratowego wyniesie około 1500 USD. Spółka rozważy możliwość budowy we współpracy z deweloperami.

— Budowa potrwa półtora roku i będzie odbywać się etapami. Najpierw zamierzamy postawić jeden budynek i do niego się wprowadzić, a potem zbudujemy kolejne. Koszt wyniesie ponad 200 mln zł — dodaje Krzysztof Adamski, dyrektor finansowy Boryszewa i Impexmetalu.

Pieniądze pochodzić będą ze środków własnych. Prezes nie widzi potrzeby nowej emisji. Na razie spółka nie może zacząć realizować planów, ponieważ urząd miasta nie zdecydował o uzgodnieniu warunków zabudowy.

— Od trzech lat staramy się o te warunki. Miasto próbowało ograniczyć zagospodarowanie działek w ramach planu zagospodarowania przestrzennego dla ul. Prostej, ale został on odrzucony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz ponownie wystąpimy z wnioskiem — mówi Krzysztof Adamski.

Prezes Impexmetalu, wierzy, że tę kwestię uda się szybko rozwiązać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biurowiec dla Karkosika