Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

opublikowano: 22-01-2017, 22:00

W pierwszym roku tzw. dobrej zmiany państwo PiS obrało ostry kurs na Paternalizm i Socjalizm.

Wielkie litery w tytule oczywiście nie są przypadkowe, to rozwinięcie skrótu PiS. Dla rządzących krajem na pewno jest ono bardziej sympatyczne, niż np. skandowane przez demonstrującego suwerena — Przeproście i Spadajcie. Postulat z tytułu na razie okazuje się jednak mrzonką, w pierwszym roku tzw. dobrej zmiany państwo PiS obrało ostry kurs na Paternalizm i Socjalizm. Przynajmniej tak wynika zarówno z oficjalnych, jak i kuluarowych głosów podczas sobotniej XXIII gali Business Centre Club. Podkreślano, że najprawdziwszym wskaźnikiem stanu gospodarki jest trend inwestycji przedsiębiorców, mający znaczenie perspektywiczne i wyznaczający poziom zaufania do władzy. Ale wzrost inwestycji, którego skutkiem jest wzrost dochodów budżetu, umożliwia politykom rozkręcanie spirali rozdawnictwa pieniędzy dla realizacji populistycznych obietnic wyborczych. Trzeba także przypomnieć, że na prywatny biznes, w tym zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw, rząd narzucił w tym roku haracz 2,6 mld zł z tytułu arbitralnego podniesienia płacy minimalnej, nawet powyżej kwoty postulowanej przez związki zawodowe!

Dlatego wcale nie paniczne, lecz realne jest pytanie — kiedy finanse publiczne mogą się rozsypać.

Po przetoczeniu się jeszcze z rozpędu relatywnie niezłego budżetowo roku 2016, jako bardzo napięty zapowiadał się budżet 2017. Jednak w związku z rozłożeniem w czasie, na szczęście dla Polski, takich kosztownych obietnic, jak np. obniżenie wieku emerytalnego — kumulacja obciążeń uderzy w budżet 2018. Przynajmniej werbalnie rząd PiS zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w rozpoczętym 2017 r. uwaga władzy ma zostać skoncentrowana na przedsiębiorczości. Taka obietnica jest automatycznym przyznaniem, że miniony 2016 został roztrwoniony na sprawy pilniejsze…

LIDERZY POLSKIEGO BIZNESU 2016:

BMG Goworowski, Gdynia
Cloos Polska, Świdnica
Doosan Babcock Energy Polska, Rybnik
Elsta, Wieliczka
HM Inwest, Warszawa
JTI Polska, Warszawa
McDonald's Polska, Warszawa
Meden-Inmed, Koszalin
Skarbiec Kancelaria Prawna, Warszawa
Stegu, Jełowa
Volkswagen Motor Polska, Polkowice

MEDALE SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ:

Małgorzata Chmielewska, Domy Wspólnoty Chleb Życia
Beata Drzazga, Betamed
Krzysztof Pruszyński, Blachy Pruszyński
Marcin Stan Michał Stan, Cityboard Media

NAGRODA SPECJALNA BCC:

Angela Merkel, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec od 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu