Biznes nie ma źle, dobrze też nie

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Prawa przedsiębiorców są przestrzegane umiarkowanie, z lekką tendencją wzrostową — wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przedsiębiorcy nie mają specjalnych powodów do narzekań, lecz nadal ich działalność blokuje zbyt wiele barier — wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, w którym przeanalizowano sytuację polskich firm w latach 2014-16. Eksperci podkreślają jednak, że bez prawdziwej reformy prawa podatkowego przyszłość biznesu rysuje się w ciemnych barwach.

— W latach 2014-16 zaobserwowaliśmy nieznaczną poprawę sytuacji osób prowadzących własny biznes. W ubiegłym roku współczynnik „przestrzegania praw przedsiębiorców” wzrósł z 26 do 30 punktów. To jest jednak nieznaczna różnica — stwierdza Kamil Rybikowski, ekspert podatkowy ZPP. Aby można mówić o pełnym poszanowaniu praw przedsiębiorców, wskaźnik ten musi być wyższy niż 56 punktów. Plasowanie się Polski mniej więcej w połowie pożądanej punktacji odzwierciedla „przeciętną” sytuację naszych firm.

Zdaniem ZPP, lekka poprawa względem 2015 r. wynika np. ze spadku liczby uchylanych decyzji podatkowych, ograniczenia intensywności kontroli podatkowych i skarbowych, większej skuteczności egzekucji zobowiązań. W reszcie obszarów nie zanotowano poprawy.

— Stan sektora przedsiębiorstw w Polsce na pewno jest daleki od fatalnego, lecz w każdym elemencie funkcjonowaniafirm można znaleźć mankamenty, np. w sądownictwie, administracji skarbowej czy legislacji — zauważa Maciej Letkiewicz, ekspert podatkowy ZPP. Cezary Kaźmierczak, prezes tej organizacji, twierdzi, że głównym problemem dla biznesu jest zmienność i niepewność prawa.

— To ogromna bariera dla zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw. Jesteśmy europejskimi rekordzistami, jeśli chodzi o produkcję prawa — mówi Cezary Kaźmierczak.

Kolejnymi słabościami polskiego systemu gospodarczego są kiepska skuteczność egzekucji wierzytelności, niewydolność rejestracji firm przez internet, przewlekłość postępowań sądowych. Związek podkreśla, że największy wpływ na działalność gospodarczą w naszym kraju mają obciążenia podatkowe i stopień skomplikowania regulacji podatkowych.

ZPP uważa, że podatki w Polsce są za wysokie, a niejasność, poziom skomplikowania i czasochłonność stosowania prawa podatkowego mogą w przyszłości blokować powstawanie nowych firm oraz prowokować ucieczkę w szarą strefę. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie prawdziwej reformy fiskalnej. Eksperci wskazują, że obecnie wielką bolączką uczciwych firm są trudności z płynnością finansową z powodu przerzucania na nie przez fiskusa odpowiedzialności za oszustów.

— Pozbawianie przedsiębiorców zwrotów VAT w wyniku przerzucania odpowiedzialności za działania kontrahentów w znacznym stopniu narusza płynność finansową firm, co jest groźne dla ich funkcjonowania — mówi Kamil Rybikowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu