Biznesmen zaskarży Polskę w Strasburgu

opublikowano: 26-03-2017, 22:00

Marek Kubala, który za zniszczenie firmy przez organy ścigania dostał 153 tys. zł, poszuka sprawiedliwości w europejskim trybunale.

Gehenna byłego biznesmena, wałbrzyskiego dilera Seata, trwa już 17 lat. Markowi Kubali wiodło się świetnie, zanim w 2000 r. do jego domu wpadli uzbrojeni funkcjonariusze Straży Granicznej. Kajdanki, areszt, długa lista zarzutów prokuratorskich, m.in. przemytu aut, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, korupcji, przebijania numerów rejestracyjnych, posługiwania się sfałszowanymi opiniami technicznymi pojazdów, zaniżania wartości celnej pojazdów. Przedsiębiorca stracił dobre imię, kontrahentówi finansowanie bankowe, a jego firma zbankrutowała. Uniewinniony po dziewięciu latach procesów podjął walkę o odszkodowanie. Za realne straty w wyniku zniszczenia firmy i utracone zyski domagał się od państwa 48 mln zł. W czasie procesu ustanowieni przez sąd biegli z zakresu ekonomii, bankowości i finansów w pisemnej opinii potwierdzili,że przyczyną upadku firmy Marka Kubali było aresztowanie. Sąd przyznał mu jednak ułamek żądanej kwoty — 153 tys. zł, a Sąd Najwyższy utrzymał tę decyzję w mocy.

OBROŃCY SKARBU: Za zniszczenie firmy przez państwo Marek 
Kubala dostał symboliczne odszkodowanie. Zdaniem ekspertów, polskie sądy
 ciągle nie są mentalnie gotowe do realnego naprawiania strat 
poszkodowanym. ]
Zobacz więcej

OBROŃCY SKARBU: Za zniszczenie firmy przez państwo Marek Kubala dostał symboliczne odszkodowanie. Zdaniem ekspertów, polskie sądy ciągle nie są mentalnie gotowe do realnego naprawiania strat poszkodowanym. ] Marek Wiśniewski

— Rozpatrując moją sprawę, Sąd Najwyższy złamał prawo, nie może on bowiem dokonywać ustaleń faktycznych, co uczynił, a tym bardziej kwestionować opinii biegłych sądowych, nie mając specjalistycznej wiedzy. Sąd nie odniósł się też do moich zarzutów zawartych w kasacji i odmówił mi pisemnego uzasadnienia — twierdzi Marek Kubala. O wsparcie zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości, i Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich. Teraz poszuka sprawiedliwości w instytucji międzynarodowej.

— Zamierzam złożyć skargę na państwo polskie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Będę walczył do końca. Państwo bezprawnie zabrało mi wszystko, ale nie poczuwa się do obowiązku naprawienia szkody — mówi Marek Kubala.

 

OKIEM EKSPERTA
Musi być uzasadnienie

PROF. ZBIGNIEW ĆWIĄKALSKI, były minister sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie może odmówić stronie postępowania pisemnego uzasadnienia swojego postanowienia. Nie ma również prawa samodzielnie dokonywać ustaleń faktycznych, np. sprzecznych z opinią biegłych. Jeżeli uważa, że sąd niższej instancji błędnie ocenił dowody, m.in. opinie biegłych, to powinien uchylić orzeczenie sądu apelacyjnego i przekazać mu sprawę do ponownego rozpoznania.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu