Bliżej kredytu dla Nowej KW

PKO BP i BGK udzielą kredyt na sfinansowanie Nowej Kompanii Węglowej.

Rząd przez ostatnie miesiące szukał rozpaczliwie inwestora dla Nowej Kompanii Węglowej (NKW). Przymusowym ochotnikom, czyli branży energetycznej, na razie udało się wywinąć z uścisku MSP, więc rząd powrócił do koncepcji sfinansowania spółki długiem. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że kredytodawcą ma zostać PKO BP wraz z BGK.

Banki nie chcą udzielać kredytów spółce, która ma słabe widoki na uzyskanie trwałej rentowności w obliczu niskich cen węgla i zawyżonych kosztówpracowniczych. Dlatego zabezpieczeniem kredytu będą akcje spółek wnoszonych do TF Silesia (2 proc. akcji PGNiG, 1 proc. PZU oraz 1 proc. PGE). Dzięki gotówce z banków Nowa Kompania Węglowa pozyska pieniądze na bieżące funkcjonowanie. Prezes TF Silesia mówił niedawno, że zastaw umożliwi pozyskanie spółce 1 mld zł kredytu, spółka dorzuci kolejne 200 mln zł. NKW ma pomóc też Węglokoks (poprzez konwersję 700 mln zł kredytu) i Polskie Inwestycje Rozwojowe (na razie mowa jest o 300 mln zł).

Kompania Węglowa miała w pierwszym półroczu tego roku 750 mln zł straty netto. NKW potrzebuje w sumie 1,5 mld zł na to, by przetrwać rok. Biznesplan NKW zakłada, że spółka już w przyszłym roku będzie miała 300 mln zł zysku, ale mało kto na rynku uznaje go za realny. Nasi rozmówcy spodziewają się, że za rok spółka wyciągnie ręce po kolejne 1,5 mld zł. Kluczem do poprawy rentowności NKW jest restrukturyzacja kosztów pracowniczych, a jest to praktycznie niemożliwe bez decyzji politycznej. Na początku tego roku rząd zdecydował o zamknięciu czterech kopalni, ale pod naciskiem związków zawodowych się z tego wycofał. Węgiel to jedno z pilniejszych zadań dla rządu, który powstanie po najbliższych wyborach parlamentarnych. Coraz bardziej dramatyczna sytuacja Kompanii Węglowej rozlewa się na kolejne spółki z branży — JSW jest w tak trudnej sytuacji finansowej, że bank ING zażądał od niej wcześniejszego wykupu obligacji, dokapitalizowania potrzebuje też KHW. © Ⓟ

1mld zł Taki kredyt ma zaciągnąć TF Silesia na dokapitalizowanie Nowej Kompanii Węglowej pod zastaw akcji spółek należących dziś do skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bliżej kredytu dla Nowej KW