Blockchainowy oświaty kaganek

opublikowano: 08-04-2018, 22:00

Synerga, spółka z NewConnect, zacznie biznes od szkolenia firm z modnej technologii. Na więcej szuka kapitału

Blockchain jest w modzie na giełdzie. Od początku roku kilka spółek, notowanych na głównym rynku GPW i na NewConnect, ogłosiło plany rozwoju biznesu związanego z tą technologią lub z handlem kryptowalutami (patrz ramka). W tym gronie jest Synerga.fund z małego parkietu, która w opublikowanej w połowie marca strategii ogłosiła, że „będzie w centrum blockchainowej ewolucji w Polsce”. Co to konkretnie oznacza?

BLOCKCHAINOWY EWANGELISTA: Synerga.fund, kierowana przez Bartosza Cywińskiego, kusi inwestorów w trakcie oferty prywatnej strategią, która zakłada wdrożenie w kolejnych latach blockchainu w zarządzaniu firmowymi procesami w różnych branżach. Na razie spółka ma zająć się szkoleniem menedżerów.
Fot. A.Opyrchał

— Wiedza o technologii blockchain jest bardzo mała. Jesteśmy w trakcie budowania programu szkoleń i kursów dla kadr zarządzających w dużych i średnich firmach, dotyczącego tej technologii, zamierzamy też pracować jako doradcy spółek, które chcą ją zastosować — mówi Bartosz Cywiński, prezes Synergi, przedstawiający się jako „blockchainowy ewangelista”. Szkolenia mają być tylko początkiem, bo potem spółka zamierza rozwijać własne produkty technologiczne.

Miejsce do wykorzystania

Synerga.fund debiutowała na NewConnect w 2011 r. jako MW Tenis, które miało m.in. prowadzić szkoły tenisowe. Już rok później nazwę spółki zmieniono na Silva Capital, a profil — na inwestycje private equity. W kolejnych latach w tej działalności nie odnotowano jednak sukcesów. W 2017 r. w spółce pojawili się nowi akcjonariusze, którzy zmienili jej nazwę na obecną.

— Zainwestowaliśmy w spółkę wraz z Januarym Ciszewskim [głównym akcjonariuszem JR Holding z NewConnect — red]., oddłużyliśmy ją i uporządkowaliśmy jej stan prawny. Planowaliśmy odsprzedanie jej partnerom, którzy mieli pomysł biznesowy i potrzebowali miejsca na giełdzie. Transakcja jednak nie wypaliła, uznaliśmy więc, że sami wykorzystamy ją do prowadzenia biznesu związanego z blockchainem, który i tak mieliśmy w planach. Obecność na NewConnect zwiększa przejrzystość działania i zapewnia rozpoznawalność, o którą byłoby trudno w przypadku prywatnego start-upu. Ułatwia też pozyskiwanie kapitału — mówi Dawid Zieliński, znaczący akcjonariusz Synerga. fund, a jednocześnie prezes notowanego na NewConnect Columbus Energy, działającego w branży fotowoltaicznej.

Dawid Zieliński, za pośrednictwem spółki MyPrime2, kontroluje 23,3 proc. akcji Synergi, tyle samo ma January Ciszewski wraz z JR Holding. Synerga prowadzi właśnieofertę prywatną, z której chce pozyskać 2 mln zł na rozkręcenie biznesu.

— Nie obiecujemy gruszek na wierzbie. W tym roku w spółce mogą pojawić się pewne przychody ze szkoleń, ale jesteśmy na etapie inwestycji. Jeśli pozyskamy kapitał, rozpoczniemy prace nad projektem związanym z algorytmami zdecentralizowanego zarządzania procesami, których prototypy mają być gotowe w przyszłym roku i stać się fundamentem biznesu spółki — mówi Dawid Zieliński.

Algorytm do wszystkiego

Na razie spółka ma pomysł na biznes, ale nie ma ani jednej linijki kodu. Wszystko ma się zmienić, gdy pozyska kapitał.

— Mamy kilkuosobowy zespół wyspecjalizowany w nowych technologiach, głównie w blockchainie. Opracowaliśmy koncepcyjnie projekt algorytmów zarządzania procesami, teraz musimy je przygotować, wypróbować w praktyce i sprawdzić, gdzie można je wdrożyć, bo wciskanie blockchaina wszędzie, gdzie się da, dlatego że jest modny, nie ma sensu — mówi Bartosz Cywiński.

Zgodnie ze strategią spółki algorytmy DPM będą „systemem opartym o technologię blockchain, umożliwiającym zarządzenie procesami w sposób zdecentralizowany i automatyczny za pomocą smartkontraktów”, co według spółki doprowadzi do znaczącego obniżenia kosztów oraz zautomatyzuje i uszczelni procesy. Kolejnym krokiem będzie oparty na tych algorytmach projekt systemu do prowadzenia i zarządzania działalnością gospodarczą za pomocą zdecentralizowanej sieci blockchain. — Zamierzamy też stworzyć m.in. system do automatycznego rozliczania podatkowego transakcji kryptowalutowych, by ułatwić ten proces osobom, które chcą zrobić to rzetelnie i w pełni zgodnie z prawem — mówi Bartosz Cywiński.

Blockchainowa fala na giełdzie

Wśród opublikowanych pod koniec grudnia szokujących prognoz „Pulsu Biznesu” na 2018 r. jedna dotyczyła rynku NewConnect. Popuszczając wodze fantazji, wieszczyliśmy kryptoszaleństwo na małym rynku, objawiające się falą zmian nazw i profilów działalności przez spółki, których władze postanowią skorzystać na nowej modzie. Nie trzeba było długo czekać, by prognoza się sprawdziła. Koncentrację na technologii blockchain i „projektach, planujących wdrożenie własnych rozwiązań opartych o blockchain, również w ramach ICO (Initial Coin Offering), zapowiedziało Erne Ventures, spółka inwestycyjna, która ma w portfelu m.in. motoryzacyjną Arrinerę (dawne Veno). Devoran, ostatnio zajmujący się wynajmem nieruchomości komercyjnych, ma natomiast zajmować się „tworzeniem rozwiązań i planów marketingowych dla społeczności blockchain”, a także budową zaplecza kryptowalutowych koparek (na razie testuje dwie). Inwestycje blockchainowe zapowiedziała też Novina ASI. W okołoblockchainowy biznes postanowiło wejść też IQ Partners z dużego parkietu, które zamierza przejąć giełdę kryptowalut BitMarket.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane