Blok energetyczny Siemensa bije rekordy

Firma pochwaliła się wskaźnikami sprawności, osiąganymi w nowej elektrowni w Düsseldorfie. Kogeneracyjny blok energetyczny pod tym względem pokonał światowych rywali.

Firma Siemens obwieściła zakończenie prac przy kogeneracyjnym bloku energetycznym w Düsseldorfie w Niemczech (obiekt pod koniec stycznia 2016 r. został oddany do użytku przez Stadtwerke Düsseldorf). I pochwaliła się osiąganymi w niej wynikami. Jak zapewniają przedstawiciele Siemensa, mówić możemy o pobiciu energetycznych rekordów świata. 

Po pierwsze, w testach bloku gazowo-parowego Fortuna osiągnięta została moc elektryczna 603,8 megawatów (MW). To w przypadku instalacji w układzie jednowałowym najlepszy wynik w skali międzynarodowej. Kolejny: sprawność turbiny gazowo-parowej wyniosła 61,5 proc. Dla przypomnienia, w maju 2011 r. turbina Siemensa zainstalowana w elektrowni Ulrich Hartmann w Irschingu osiągnęła sprawność 60,75 proc. (wówczas był to również najlepszy wynik).

Pulę zamyka liczba 300 MW energii cieplnej – tyle blok Fortuna, wykorzystujący wyłącznie jedną turbinę gazową i jedną parową, jest w stanie dostarczyć do sieci ciepłowniczej w Düsseldorfie. W tym przypadku efektywność paliwowa została zwiększona do 85 proc., a emisja CO2 ograniczona do 230 gramów na kilowatogodzinę.

W elektrowni w Düsseldorfie Siemens zainstalował turbinę gazowo-parową klasy H. Taka sama trafi do Polski. Zostanie zastosowana w bloku energetycznym PKN Orlen w Płocku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Blok energetyczny Siemensa bije rekordy