Blokada lub nacjonalizacja

Katarzyna Łasica
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Kreml chce położyć rękę na Możejkach. Litwini bronią rafinerii jak niepodległości.

Rosyjski sąd zakazał firmie paliwowej Jukos sprzedaży jej aktywów znajdujących się poza Rosją w związku z postępowaniem upadłościowym toczącym się w paliwowej firmie. Tak naprawdę chodzi o jedyną zagraniczną inwestycję spółki skazanego na pobyt w łagrze Michaiła Chodorowskiego — litewskie Możejki. Kilka godzin po decyzji sądu rosyjski rząd zażądał od Litwy rezygnacji z przejęcia Możejek.

Nie dla Rosnieftu

Według planów Kremla, litewska rafineria miałaby zostać przejęta przez państwowy Rosnieft — firmę, która przejęła rosyjskie aktywa Jukosu po jego bankructwie. Na reakcję Litwinów nie trzeba było długo czekać.

— Ostatecznym krokiem będzie nacjonalizacja Możejek — zadeklarował wczoraj Algirdas Brazauskas, premier Litwy, na wieść o groźbie przejęcia kontroli nad rafinerią przez Rosję.

Jukos jest obecnie właścicielem 53,7 proc. akcji. Od dłuższego czasu w sprawie sprzedaży tych udziałów jego przedstawiciele prowadzili rozmowy z litewskim rządem, który obecnie kontroluje 40,66 proc. walorów Możejek. Władze naszego nadbałtyckiego sąsiada chcą je następnie sprzedać nowemu inwestorowi (w sumie w grę wchodzi pakiet około 75 proc. akcji).

Sprzeczne wieści

We wtorek premier Brazauskas poinformował, że o zakup rafinerii ubiegają się rosyjskie koncerny Łukoil i TNK-BP oraz KazMunaiGaz. Tymczasem środowe wydanie rosyjskiego dziennika „Wiedomosti” podało, że rosyjski Jukos porozumiał się z PKN Orlen w sprawie sprzedaży polskiej spółce pakietu akcji Możejek. Płocka spółka zdementowała te doniesienia.

— Obecnie w tej sprawie nie są prowadzone rozmowy — komentował Dawid Piekarz, rzecznik spółki.

Możejki są największą firmą w krajach bałtyckich. Przerabiają 180 tys. baryłek ropy dziennie. Część produkcji eksportują przez port w Butyndze. Według nieoficjalnych informacji, Orlen proponował za pakiet Jukosu 1,5 mld USD, a KazMunaiGaz 1,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu