Bloomberg: Fundusze obligacji korporacyjnych zmuszone do emigracji

Zbyt niska płynność polskiego rynku obligacji korporacyjnych zmusza krajowych zarządzających do kupowania papierów zachodnioeuropejskich korporacji, donosi agencja Bloomberg.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Tylko w ostatnich dniach PZU TFI poinformowało o pracach nad nowym funduszem zagranicznych obligacji korporacyjnych, a do swojego portfela podobne instrumenty zaczęło kupować Nationale-Nederlanden PTE. Oba towarzystwa zaznaczały, że w inwestycjach w polskie papiery korporacyjne przeszkadza im niska płynność rynku. Tymczasem ten rodzaj aktywów jest coraz bardziej poszukiwany przez klientów ze względu na niskie rentowności obligacji skarbowych, niskie oprocentowanie lokat oraz słabą koniunkturę na giełdzie w Warszawie, oceniają finansiści, z którymi rozmawiał Bloomberg.

- Niestety, opieranie funduszy obligacji korporacyjnych na krajowych aktywach prowadzi do pułapki płynności, ponieważ klienci mogą wycofać wkłady w dowolnym momencie, a obligacji polskich przedsiębiorstw sprzedać się nie da. Właśnie dlatego musimy uciekać za granicę – oceniał Tomasz Stadnik, prezes PZU TFI.

Oprócz wyższych rentowności do inwestycji w obligacje korporacyjne ze strefy euro zachęca także ostatnia decyzja EBC o włączeniu tych papierów do programu skupu aktywów, dodaje Kamil Sobolewski, szef działu obligacji w Nationale-Nederlanden PTE. Od początku ubiegłego roku towarzystwo w zagraniczne obligacje korporacyjne zainwestowało 374 mln zł. W jego portfelu znajdują się papiery takich spółek jak Wal-Mart, Sanoi-Avensis, Vodafone, Coca-Cola oraz EdF.

Dotychczasowe próby pobudzenia polskiego rynku obligacji korporacyjnych zakończyły się bez sukcesu, zauważa Bloomberg. Największym posiadaczem tych papierów pozostają banki, które trzymają je do zapadalności, co uniemożliwia wykształcenie rynku wtórnego. W ubiegłym roku polskie spółki wyemitowały obligacje korporacyjne o wartości 19,6 mld zł, czyli o 8 proc. niższej niż rok wcześniej, wynika z danych Fitch Ratings.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu