Blue-chipy na wyraźnym plusie, Budvar Centrum rośnie o ponad 20 proc.

GRA
opublikowano: 01-07-2009, 11:09

Indeks największych spółek zyskuje dziś 1,4 proc. Średniaki wypadają blado – ich indeks pozostaje bez zmian.

Wśród blue-chipów najlepiej zachowuje się TP SA, która zyskuje ponad 3 proc. O tyle samo tanieje maruder największych spółek, czyli PBG.

Reszta dużych firm zachowuje się dobrze po wczorajszym burzliwym dniu walnych zgromadzeń. PKN Orlen zyskuje 1,3 proc. Jego zgromadzenie zostało wczoraj przerwane przed podjęciem kluczowej uchwały o zmianach w statucie ułatwiających ochronę firmy przed wrogim przejęciem. O 1,6 proc. drożeje też PKO BP, którego akcjonariusze postanowili wypłacić 1 mld zł dywidendy. Stabilny jest za to kurs Biotonu. Jego zgromadzenie zdecydowało wczoraj o upoważnieniu zarządu do emisji akcji (do 300 mln zł).

Liderem sesji jest Budvar Centrum (+25 proc.), ale wzrostu nie uzasadniają żadne nowe informacje. Za nim plasuje się Action (+14 proc.), któremu po raz pierwszy notę wystawiło Erste. Zaczęło od „kupuj”, a cenę docelową wyznaczyło na poziomie 17 zł.

Nieznacznie zniżkuje kurs Lenteksu, o którym pisze „Parkiet”. Na wczorajszym walnym zgromadzeniu jeden z akcjonariuszy spółki, Aleksandr Gerega, zaprezentował swoją firmę – Karpacką Ceramikę. Uważa, że dla Lenteksu korzystne byłoby połączenie z tą firmą. Pomysłowi sprzyja Krzysztof Moska, inny duży akcjonariusz Lenteksu.

O „opcyjnej” walce Rafametu (-1,1 proc.) pisze dzisiejszy „Parkiet”. Spółka postanowiła iść do sądu, aby ten rozstrzygnął kwestię realizacji umów opcyjnych pomiędzy nią a Kredyt Bankiem. Spółka nie ujawnia szczegółów swoich zarzutów wobec banku.

Stabilny jest kurs Pepeesu, w którym trwa walka o władzę. Po jednej stronie jest cypryjska firma Midston (ma ponad 28 proc. akcji), a po drugiej – sama spółka, która nie wpuściła tego akcjonariusza na ostatnie walne zgromadzenie. Dzisiejszy „Puls Biznesu” donosi, że pierwszy etap walki sądowej wypadł na korzyść Pepeesu, ale Midston zamierza się odwołać.

O rosnącej konkurencji Travelplanet.pl (-4 proc.) pisze „Puls Biznesu”. W internetowej branży turystycznej doszło bowiem do fuzji firmy Wakacje.pl z EasyGo.pl. Dzięki efektom synergii spółki spodziewają się osiągnąć w 2010 r. łącznie 200 mln zł przychodów.

- Z pewnością fuzja jest złą wiadomością dla Travelplanet.pl. Obroty spółki w 2008 r. wyniosły 157 mln zł, czyli jedynie nieznacznie więcej niż suma obrotów obu konkurentów – zauważają w dzisiejszym komentarzu analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

Na minusie są Police (-0,8 proc.), które mają problemy z uzyskaniem kredytu z PKO BP. Bank domaga się weryfikacji założeń programu restrukturyzacji Polic przez niezależną firmę doradczą. To może zająć dużo czasu, a brak finansowania – jak zauważa DM PKO BP - grozi powstaniem poważnych problemów z płynnością.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Blue-chipy na wyraźnym plusie, Budvar Centrum rośnie o ponad 20 proc.