Bluetooth znaczy... sinozęby

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

Osiągnięcia skandynawskiego władcy żyjącego w X w. zainspirowały inżynierów do nazwania technologii przesyłu danych jego przydomkiem

Podczas misji chrystianizacyjnej w Skandynawii niemiecki kapłan Poppo miał zademonstrować królowi Haraldowi Sinozębemu potęgę Chrystusa, przenosząc gołą ręką kawałek rozżarzonego do białości metalu. Praktyczny ów wyczyn odniósł skutek, gdyż w 965 r. władca Danii przyjął chrzest, zrywając z pogańskim oddawaniem czci Odynowi. Przydomek Harald zawdzięczał prawdopodobnie martwemu zębowi, choć określać go tak zaczęto dopiero wiele lat po jego śmierci.

RUNY WIĄZANE:  Haglaz ( ) oraz berkanan ( ) to inicjały króla Haralda Sinozębego, a jednocześnie logotyp systemu Bluetooth.
Zobacz więcej

RUNY WIĄZANE: Haglaz ( ) oraz berkanan ( ) to inicjały króla Haralda Sinozębego, a jednocześnie logotyp systemu Bluetooth. Fot. Bloomberg

Duński władca nie zamierzał ograniczać swojej władzy do Półwyspu Jutlandzkiego i energicznie angażował się w podporządkowywanie sąsiednich krain. Jeszcze przed chrztem zaangażował siły duńskie w Norwegii, którego mieszkańcy wygnali niepopularnego władcę Eryka Krwawego Topora, ożenionego z Gunhildą, siostrą Haralda. Początkowo dla obrony siostry, a z czasem jawnie dla zdobyczy terytorialnych podbił Norwegię, koronując się na jej władcę w 974 r. Podbił również Skanię, leżącą na południu dzisiejszej Szwecji. Harald Sinozęby był pierwszym władcą duńskim prowadzącym zakończone sukcesami podboje i rozwiniętą politykę dyplomatyczną.

Wspierał Normanów w walce z królem Francji, ożenił się ze Słowianką, córką księcia obodryckiego Mściwoja, co zapewniło mu sojusz w wojnie z Niemcami. Kontrola rozległych terytoriów, których ośrodki rozmieszczone były na wyspach, półwyspach i terenach rozdzielonymi różnymi przeszkodami, możliwa była dzięki sprawnej komunikacji. W 1996 r. kilka dużych światowych firm informatycznych pracowało nad standardem bezprzewodowejkomunikacji krótkiego zasięgu dla urządzeń elektronicznych.

Chcąc uniknąć rozdrobnienia i budowania niezależnych od siebie systemów, Ericsson, Intel i Nokia zdecydowały o połączeniu wysiłków i pełnym udostępnieniu efektów do swobodnego użytku bez ograniczeń finansowych czy prawnych. Zafascynowany historią Skandynawii Jim Kardach, inżynier firmy Intel, zaproponował przyjęcie nazwy Bluetooth, czyli Sinozęby. Jak średniowieczny władca kontrolował oddalone od siebie tereny, tak też technologia miała łączyć niezależne urządzenia. Pierwsza specyfikacja standardu Bluetooth została opublikowana w 1999 r. i od tamtej pory jest rozwijana dzięki pracy inżynierów skupionych w organizacji założonej przez te firmy informatyczne. Logotyp standardu przedstawia inicjały Haralda Sinozębego połączone w runy wiązane (czyli zbudowane na jednym pniu) haglaz ( ) oraz berkanan ( ), będące odpowiednikami wielkich liter „h” oraz „b”.

Życie Haralda nie miało optymistycznego zakończenia. W 974 r. cesarz Otton II zajął południową Danię, podkopało to pozycję władcy i przyczyniło się do zrzucenia duńskiego panowania w Norwegii. Ostateczny cios zadał królowi własny syn — Swen Widłobrody, który z pomocą pogańskich powstańców przejął władzę i w 980 r. — koronę. Harald uciekł z kraju do Jomsborga, legendarnej osady wikingów u ujścia Odry. Dziś na wyspie Wolin, w miejscu wskazywanym przez archeologów jako prawdopodobne miejsce osady, umieszczony jest głaz z inicjałami Haralda, logotypem systemu Bluetooth.

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu