Bogdanka będzie pierwsza

Maria Trepińska
opublikowano: 12-09-2008, 00:00

Katowicki Holding Węglowy może trafić na zagraniczne giełdy, nie tylko GPW. Bogdanka kończy pisanie prospektu.

Katowicki Holding Węglowy może trafić na zagraniczne giełdy, nie tylko GPW. Bogdanka kończy pisanie prospektu.

Prace nad przygotowaniem spółek węglowych do prywatyzacji poprzez giełdę nabierają tempa. Najbardziej zaawansowana jest kopalnia Bogdanka, a dokładnie Lubelski Węgiel Bogdanka (LWB).

— W listopadzie do Komisji Nadzoru Finansowego trafi prospekt emisyjny — zapewnia Zbigniew Stopa, wiceprezes LWB.

Prace nad dokumentem są na finiszu. Wstępnie zakładany termin upublicznienia to przełom roku, ale coraz bardziej realny staje się pierwszy kwartał 2009 r.

Kopalnia Bogdanka jest jedyną spółką węglową, która nie ma kłopotów z wydobyciem węgla, wręcz przeciwnie — produkcja wzrośnie z 5,1 mln ton w 2007 r. do 5,5 mln ton na koniec tego roku.

— W kolejnych latach będzie podobnie. W roku 2014 chcemy osiągnąć 10,5-11 mln ton wydobycia rocznie, czyli podwoić produkcję — dodaje wiceprezes.

Jednak, aby to osiągnąć, potrzebne są duże pieniądze na inwestycje, część spółka chce zebrać z GPW, kilkaset milionów złotych. Na giełdę ma trafić pakiet mniejszościowy Bogdanki. Po dwóch latach od debiutu resort skarbu ma zdecydować, czy sprzeda pozostałe walory.

Doradcy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), który skupia 5 kopalń i produkuje węgiel energetyczny, analizują możliwości wprowadzenia śląskiej spółki nie tylko na warszawski parkiet, ale także zagraniczne giełdy. Trwają analizy. Przedstawiciele spółki i doradcy w tym procesie nie chcą ujawnić więcej informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu