Boni wesprze samorządy

[DI]
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

Porozumienia z resortem finansów nie ma, ale gminy już wybiegają w przyszłość.

Kolejny dzień rozmów między przedstawicielami resortu finansów i samorządów w sprawie nowych limitów deficytu nie przyniósł przełomu. Rząd chce przykręcić śrubę samorządom i ograniczyć przyrost długu publicznego. Gminy, powiaty i województwa narzekają zaś, że to inwestycyjny kaganiec.

— Do porozumienia nadal jest daleko — mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

— Uważamy, że obecne regulacje finansowe są wystarczające i nie potrzeba dodatkowych rozwiązań. Niemniej jesteśmy w stanie zrozumieć zobowiązania ministra Rostowskiego i nadal rozmawiać — dodaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Resort finansów chce, by w 2012 r. deficyt samorządów sięgnął maksymalnie 10 mld zł, docelowo 0,4 proc. PKB. Gminy, powiaty i województwa przystają na limit, ale 0,6 proc. PKB, obiecany im w ubiegłym roku przez premiera.

— Naszym zdaniem, mamy do czynienia z dwoma kluczowymi problemami. Pierwszy to restrykcyjność proponowanego przez resort mechanizmu dostosowawczego, który byłby uruchamiany na wypadek przekroczenia limitu deficytów, drugi to kwestia wliczania zobowiązań osób prawnych do długu samorządów. Na dobrą sprawę nie wiemy, o jakich kwotach jest mowa — podkreśla Krzysztof Żuk.

Tłumaczy, że samorządy przedstawiły własną, łagodniejszą,wersję mechanizmu dostosowawczego. Cel jest jeden: nie wylać dziecka z kąpielą, czyli nie wstrzymać inwestycji samorządowych, zwłaszcza współfinansowanych z unijnej kiesy.

— Do mediacji włączył się minister Boni. Do 22 lutego będziemy negocjować warunki ewentualnego porozumienia — dodaje Krzysztof Żuk. Jego zdaniem, zapał inwestycyjny samorządów będzie wygasał wraz z wyczerpywaniem się unijnych pieniędzy.

— Chcemy jednak być przygotowani do nowej unijnej perspektywy finansowej. Rozmawiamy z ministrem Bonim o ustawowych rozwiązaniach, które w przyszłości poprawią stronę dochodową samorządów i będą neutralne dla budżetu państwa — podkreśla Krzysztof Żuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [DI]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Boni wesprze samorządy