Brak 10 tys. informatyków

ZŁO
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Na rynku poszukiwani są głównie programiści i specjaliści od rozwiązań telekomunikacyjnych.

Na rynku poszukiwani są głównie programiści i specjaliści od rozwiązań telekomunikacyjnych.

Według raportu opublikowanego przez zajmującą się badaniem rynku teleinformatycznego firmę IDC, w Polsce brakuje ponad 10 tysięcy informatyków. Wyniki raportu, przygotowanego na zlecenie jednego z największych producentów sprzętu sieciowego, potwierdzają stały wzrost liczby ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT.

Najbardziej poszukiwani są obecnie programiści — to aż 30 proc. wśród ofert pracy dla informatyków, które zamieszczono w serwisie rekrutacyjnym infoPraca.pl. Równie duże jest zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (22 proc.) i konsultingu.

Fachowcy zajmujący się sprzętem komputerowym to już tylko 10 proc. ofert pracy w tej branży. Obecnie poszukiwani są specjaliści od baz danych (8 proc.), systemów ERP (3 proc.), kontroli jakości (3 proc.) i zarządzania projektami (3 proc.), a także konsultanci i wdrożeniowcy (13 proc. ofert pracy z branży IT).

Jak wynika z prognoz, ten niedobór informatyków będzie się zwiększał z każdym rokiem. Rozwiązania informatyczne są stosowane obecnie w każdej dziedzinie gospodarki. Coraz większe znaczenie zyskują także narzędzia internetowe, dlatego popyt na informatyków będzie stale wzrastać.

— W branży IT zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie jest i nie będzie długo zaspokojone. Duże firmy poszukują potencjalnych pracowników już wśród studentów 2. i 3. roku. Organizują szkolenia, praktyki i w inny sposób starają się związać ze sobą przyszłych absolwentów — zauważa Beata Szilf-Nitka, kierująca serwisem infoPraca.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu