Brak inflacji problemem regionu

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 10-07-2014, 00:00

Mozolna zwyżka kursu EUR/USD i spadek na giełdach — tak można podsumować notowania na początku tygodnia.

Takie środowisko tradycyjnie nie sprzyja złotemu. Mimo to kurs EUR/PLN osunął się w ostatnich dniach pod 4,13 zł. Polską walutę wspiera napływ kapitału na rynek długu. Nieuchronny spadek cen i wzrost prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) działają na inwestorów jak magnes. Choć nie spodziewamy się obniżek stóp, to sytuacja na rynku papierów dłużnych nadal będzie korzystna dla złotego.

W naszym poglądzie na perspektywy polityki monetarnej upewnia nas seria wypowiedzi po publikacji raportu inflacyjnego NBP. Przedstawiciele frakcji gołębi (Andrzej Bratkowski, Marek Belka i Anna Zielińska-Głębocka) dystansowali się w nich od potrzeby redukcji stóp w obecnym otoczeniu makroekonomicznym. Układ sił w RPP mogłaby zmienić jedynie głębsza, niż to zakładamy, deflacja lub trwałe wytracenie impetu przez koniunkturę.

Zgodnie z naszymi wstępnymi szacunkami okres wakacyjny przyniesie odczyty rocznej dynamiki wskaźnika cen na poziomie 0,1 proc. za czerwiec, minus 0,4 proc. za lipiec oraz sierpień oraz minus 0,2 proc. za wrzesień. Warto odnotować, że niski wzrost cen to bolączka nie tylko rodzimych władz monetarnych. Tendencje dezinflacyjne utrzymują się przecież także na Węgrzech, a inflacja w Czechach wbrew konsensowi spadła do zera w ujęciu rocznym, czyli wartości najniższej od października 2009 r. Mimo negatywnego zaskoczenia czeską inflacją nie decydujemy się na rewizję naszej prognozy wzrostu inflacji w Polsce za czerwiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brak inflacji problemem regionu