Brak pieniędzy na obwodnicę Krakowa i odcinek S7

PAP
16-10-2010, 07:53

Droga ekspresowa ma zostać wykreślona z  przyszłorocznych planów GDDKiA, a trasa przez Zielonki nie zostanie do nich wpisana - ujawnia "Dziennik Polski".

Północna obwodnica Krakowa nie znajdzie się w Programie Budowy Dróg Krajowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zgodziła się na postulaty małopolskich samorządów.

"Układ dróg w rejonie Krakowa, po zrealizowaniu sieci autostrad i dróg ekspresowych, jest wystarczający i spełni zadania przewidywane dla głównych dróg tranzytowych w tym obszarze" - można przeczytać w piśmie skierowanym do marszałka województwa małopolskiego.

GDDKiA twierdzi, że północna obwodnica stolicy Małopolski "nie jest elementem niezbędnym w sieci dróg krajowych" i powinna stanowić element regionalnej sieci drogowej. A to oznacza, że budowa północnej obwodnicy Krakowa nie będzie finansowana z budżetu państwa.

Samorząd nie ma pieniędzy na pokrycie tak kosztownej inwestycji. Mimo to władze regionalne nie wstrzymają przygotowań do jej realizacji. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złoży Zarząd Dróg Wojewódzkich, co oznacza, że północna obwodnica będzie drogą wojewódzką. Jednak jej parametry nie ulegną zmianie.

Być może pod koniec okresu 2007-2013 znajdą się unijne pieniądze na północną obwodnicę.

W ramach oszczędnościowych cięć budżetowych, z przyszłorocznego planu finansowego ma zniknąć również drugi odcinek drogi ekspresowej S7. Pierwszy, od autostrady A4 w Bieżanowie do Rybitw, jest już prawie gotowy i czeka na otwarcie. Budowa drugiego, z Rybitw do ul. Igołomskiej, miała się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Przedstawiciele GDDKiA na spotkaniu z urzędnikami prezydenta Krakowa, poinformowali o możliwości wykreślenia drugiego odcinka drogi ekspresowej S7 w Krakowie z przyszłorocznego budżetu GDDKiA.

Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu - czytamy w "Dzienniku Polskim".(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brak pieniędzy na obwodnicę Krakowa i odcinek S7