Branża elektroniczna czeka na split payment

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Organizacja Cyfrowa Polska zaapelowała do ZBP o wsparcie wprowadzanego mechanizmu podzielonej płatności w VAT.

ZIPSEE Cyfrowa Polska, organizacja zrzeszająca największe w Polsce firmy z branży nowoczesnych technologii, zaapelowała do Związku Banków Polskich (ZBP) o wsparcie mechanizmu split payment. Przedsiębiorcy liczą, że banki dostosują system bankowy do nowych regulacji jeszcze przed wejściem w życie nowegoobowiązku, aby mieli czas na przetestowanie mechanizmu.

Michał Kanownik, prezes ZIPSEE zdaje sobie sprawę, że Polska będzie pierwszym krajem, w którym split payment zostanie wprowadzony na tak szeroką skalę, ale doświadczenia innych państw wskazują, że ten mechanizm się sprawdza.
Zobacz więcej

Z nadzieją w przyszłość:

Michał Kanownik, prezes ZIPSEE zdaje sobie sprawę, że Polska będzie pierwszym krajem, w którym split payment zostanie wprowadzony na tak szeroką skalę, ale doświadczenia innych państw wskazują, że ten mechanizm się sprawdza. Grzegorz Kawecki

ZIPSEE zwraca uwagę, że funkcjonowanie firm, zwłaszcza branży związanej z nowoczesnymi technologiami, która przez ostatnie lata była celem karuzel VAT-owskich, opiera się w dużej mierze na zaufaniu do potencjalnych kontrahentów. Przez działalność podatkowych przestępców zostało ono w ostatnim czasie bardzo mocno nadszarpnięte. W rezultacie przedsiębiorcy mają problemy np. z uzyskaniem ubezpieczenia od transakcji oraz mniejsze szanse w wyścigu z zachodnią konkurencją.

„By odwrócić te negatywne trendy, rynek potrzebuje stabilizacji i nowych, gwarantujących bezpieczeństwo, norm prawnych. Dlatego tak oczekiwaną przez nas regulacją jest split payment, którego wprowadzenie z całą pewnością pomoże w odbudowie wzajemnego zaufania między kontrahentami w Polsce i na rynkach zagranicznych. Spowoduje też, że biznes będzie lepiej się rozwijał, wzrosną wpływy do budżetu państwa, a banki zyskają bardziej wiarygodnych klientów — napisał w liście do ZBP Michał Kanownik, prezes ZIPSEE.

W ocenie ZIPSEE wprowadzenie split payment pozwoli skutecznie egzekwować należne wpływy z podatków do budżetu państwa oraz poprawi sytuację polskich przedsiębiorców, którzy nie będą musieli martwić się o przyszłość swoich firm i będą mogli bezpiecznie funkcjonować na rynku nie narażając się na działania oszustów.

„Mamy nadzieję na sprawne i szybkie dostosowanie systemu bankowego do nowych wytycznych, aby przedsiębiorcy jeszcze przed 1 kwietnia 2018 r., od kiedy transakcje będą mogły być rozliczane w formie podzielonej płatności,mogli przetestować nowy mechanizm w praktyce” — napisał szef ZIPSEE.

Zdaniem branży nowoczesnych technologii, doświadczenie innych państw, takich jak Czechy czy Włochy, gdzie elementy split payment obowiązują, dowodzi, że mechanizm się sprawdza. We Włoszech, w których split payment ogranicza się do rozliczeń z instytucjami publicznymi, w ciągu ostatniego roku udało się odzyskać niemal 2 mld EUR.

„Dlatego choć wprowadzenie tego modelu w Polsce wiąże się z najróżniejszymi problemami technicznymi i kosztami oceniamy, że są one warte tej inwestycji, która zwróci się w najbliższych latach” — napisał w liście Michał Kanownik.

Prace nad projektem podzielonej płatności w VAT wchodzą w finałową fazę. Rząd ma się zająć projektem na dzisiejszym posiedzeniu, a następnie ustawa trafi do Sejmu. Prawdopodobieństwo jej przyjęcia jest ogromne, bo split payment to obecnie najpilniejszy i najważniejszy dla rządu projekt, mający skutecznie zwalczać oszustwa i wyłudzenia w podatku VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu