Branża IT traci impet

MK
opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Barometr „Pulsu Biznesu”

W trzecim kwartale 2012 r. wyraźnie spadło zapotrzebowanie na pracowników w branży informatycznej. Ofert zatrudnienia w IT było o 17 proc mniej niż w drugim kwartale – wynika z raportu portalu Pracuj.pl.

Zdaniem jego autorów, to niedobry sygnał dla całej gospodarki, biorąc pod uwagę także zmniejszenie popytu na fachowców w logistyce (o 11 proc.).

Z podobną sytuacją w związku z niepewną wtedy sytuacją na światowych rynkach mieliśmy do czynienia w czwartym kwartale 2008 r. Ale wtedy spadki były większe, bo w sektorze IT zapotrzebowanie na pracowników spadło o 24 proc., a w transporcie i logistyce aż o 33 proc. Najmniej chętne do korzystania z usług informatyków są małe i średnie firmy w Polsce – pokazują analizy instytucji badawczej PMR.

Co prawda 31 proc. takich przedsiębiorstw ma własnych specjalistów ds. IT (zwykle jedną osobę) i ten odsetek powoli rośnie, ale popyt na zewnętrznych ekspertów od dwóch lat wyraźnie maleje.

Usługi informatyczne na zewnątrz zamawia tylko 59 proc. podmiotów z sektora MŚP. Największą barierą dla rozwoju rynku IT w Polsce jest — według PMR — zła sytuacja gospodarcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy