Branża naftowa w górę

Marek Druś
21-02-2006, 00:00

Europejskie giełdy kończyły sesje różnymi wynikami. W Paryżu CAC40 tracił 0,4 proc., we Frankfurcie DAX niemal nie zmienił wartości, a w Londynie FTSE 100 zyskał 0,3 proc. Paneuropejski Stoxx 600 zyskał 0,2 proc., ale to wystarczyło, aby osiągnął nowe, 4,5-letnie maksimum. Obroty były o około 30 proc. niższe niż zwykle w związku ze świąteczną przerwą na giełdach w USA.

Najmocniej, o 1,2 proc. wzrósł indeks branży naftowej. Popyt na akcje BP, Statoil, Royal Dutch Shell wywołał wzrost notowań ropy na giełdzie w Londynie. Cena baryłki poszła w górę po wiadomości o 20 proc. spadku dostaw ropy z Nigerii w związku z atakami rebeliantów. Największy afrykański producent ropy ma około 3 proc. udział w rynku.

Największa przecena spotkała branżę farmaceutyczną. Sygnałem do pozbywania się akcji była odmowa dopuszczenia do sprzedaży w USA jednego z leków francuskiego Sanofi-Aventis. Akcje trzeciego na świecie producenta leków staniały najmocniej od ośmiu miesięcy. Citigroup dodatkowo obniżył jego rekomendację do „sprzedaj”. Wbrew nastrojom rynku potoczyły się notowania Scheringa. Kurs trzeciego niemieckiego producenta leków wzrósł najmocniej od roku. Popyt wywołało przeznaczenia przez spółkę 500 mln EUR na wykupienie własnych akcji. Schering chce także odkupić od amerykańskiego partnera prawa do jednego z leków.

Wzrósł kurs London Stock Exchange. Citigroup i Credit Suisse podwyższyły rekomendacje i cenę docelową akcji największej pod względem wartości notowanych spółek europejskiej giełdy. Popyt lekko osłabł po tym, gdy Macquarie Bank zapowiedział, że nie podwyższy oferty jej wrogiego przejęcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Branża naftowa w górę