Brazylijczycy na Żeraniu

GAS
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Od tygodnia na warszawskim Żeraniu działa centrum dystrybucji produktów brazylijskich — czwarty magazyn tego typu na świecie.

Od tygodnia na warszawskim Żeraniu działa centrum dystrybucji produktów brazylijskich — czwarty magazyn tego typu na świecie.

Centrum składa się z magazynu o powierzchni 1 tys. mkw., biur handlowych i sal konferencyjnych. Przedsiębiorcy mogą tam skorzystać z pomocy prawnej, dowiedzieć się, jak otworzyć w Polsce siedzibę firmy lub załatwić formalności podatkowe. Obiekt ma być także ośrodkiem działań promocyjnych brazylijskich produktów i firm eksportowych.

Słuszność decyzji o uruchomieniu brazylijskiego centrum w stolicy potwierdzają liczby. W 2006 r. obroty handlowe między obydwoma krajami wyniosły ponad 150 mln USD. W tym czasie Polska kupiła od Brazylii towary za blisko 300 mln USD, z kolei Brazylia przyjęła polskie towary o wartości 212 mln USD. To o blisko 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

— To czwarte centrum na świecie. Pierwsze powstało w Stanach Zjednoczonych w maju 2005 r. Teraz wybraliśmy Polskę, ponieważ dostrzegamy w niej ogromny potencjał gospodarczy. Liczymy, że działania w waszym kra- ju pozwolą nam wypłynąć na szersze wody — zamierzamy otworzyć się na pozostałe państwa Europy Środkowej i Wschodniej i wierzymy, że Polska może odegrać w tym procesie istotną rolę — mówi Juan Quirós, prezes Brazylijskiej Agencji Promocji Eksportu (APEX — Brasil).

Brazylijskie centrum w Polsce zaoferuje m.in. produkty spożywcze, kosmetyczne, odzież, biżuterię oraz wyroby przemysłu metalurgicznego, sprzęt medyczno- -szpitalny, plastiki i aluminium.

Obecnie największą wartość brazylijskiego eksportu do Polski stanowią... samoloty. Z kolei Polska ekportuje najwięcej nawozów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Polecane