Brexit uderzy w szkockiego łososia

opublikowano: 10-02-2020, 22:00

Szkoccy producenci łososia policzyli, że brexit będzie ich kosztował co najmniej 11 mln USD — napisał Reuters.

Na tyle szacują koszty związane z certyfikatami, których po 2021 r. będzie się wymagać od nich jako eksporterów do Unii Europejskiej. Chodzi o certyfikaty Export Health Certificates, wydawane m.in. producentom ryb hodowlanych eksportującym żywe zwierzęta na teren wspólnoty, z którą żegna się Wielka Brytania.

Łosoś
fot. Bloomberg

— Dodatkowy certyfikat Export Health Certificate dla każdego zamówienia łososi dla UE będzie ogromnym, niepotrzebnym finansowym i biurokratycznym obciążeniem dla całego sektora — uważa Julie Hesketh-Laird, który stoi na czele Scottish Salmon Producers Organisation, zrzeszającej producentów łososia.

O swoich obawach szkoccy farmerzy poinformowali w tym tygodniu rząd brytyjski. Certyfikaty będą ich obowiązywać od 2021 r., ponieważ w tym roku trwa jeszcze okres przejściowy związany z brexitem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane