Bronfman wygrał Warner Music

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 25-11-2003, 00:00

Time Warner sprzedał dział muzyczny grupie inwestorów pod wodzą Bronfman Group za 2,61 mld USD. EMI Group znów został z pustymi rękami.

Warner Music sprzedany. Po kilku tygodniach zamieszania wokół czwartego na światowym rynku koncernu muzycznego grupa inwestorów pod egidą Edgara Bronfmana kupiła ramię muzyczne Time Warner, największego na świecie koncernu medialnego. Wartość transakcji wyniosła 2,61 mld USD (10,25 mld zł). W skład grupy inwestorów wszedł także fundusz private equity należący do Thomasa Lee oraz spółki inwestycyjne: Providence Equity Partners oraz Bain Capital.

Szybka decyzja

Biorący udział w wyścigu o Warner Music brytyjski EMI Group, trzeci na świecie koncern muzyczny, oraz miliarder Haim Saban ustąpili miejsca Edgarowi Bronfmanowi, byłemu szefowi Seagramu, który dzięki transakcji powróci do branży muzycznej. W weekend twórca Power Rangers wycofał się z rozmów w sprawie przejęcia spółki. Wczoraj z kolei EMI Group poinformował, że nie będzie już dłużej czekał na decyzję Time Warner i wycofał się z negocjacji.

I chyba słusznie, bowiem zdaniem obserwatorów, EMI i Warner Music bardzo trudno byłoby uzyskać zgodę na połączenie zarówno amerykańskich, jak i europejskich władz antymonopolowych.

EMI Group od trzech lat podejmował próby połączenia ze spółkami z branży, najpierw z Warner Music, a następnie z należącym do niemieckiego koncernu Bertelsmann działem muzycznym BMG. Jednak bezskutecznie. Ponadto koncern złożył ofertę przejęcia za 1 mld USD (3,93 mld zł) jedynie działu nagrań, należącego do amerykańskiej spółki, a nie całego ramienia.

Bez sentymentów

Tymczasem Time Warner wyprzedaje aktywa, aby zmniejszyć dług sięgający 24 mld USD (94,3 mld zł). Spółka, podobnie jak inne koncerny z branży, od czterech lat bardzo mocno odczuwa spadek sprzedaży płyt spowodowany piractwem. W ubiegłym miesiącu Time Warner sprzedał już działy produkcji CD i DVD za 1,05 mld USD (4,1 mld zł). Sprzedaż Warner Music to kolejny krok do cięcia długu. Do końca przyszłego roku ma on się zmniejszyć do 20 mld USD (78,6 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bronfman wygrał Warner Music