Bruksela łagodzi wymogi

Mira Wszelaka
opublikowano: 21-12-2006, 00:00

Komisja Europejska chce, by od 2012 r. wszystkie linie korzystające z europejskich lotnisk ograniczyły emisję spalin. Jest jednak wyjątek.

Bruksela postanowiła nieco złagodzić swoje plany związane z lotniczą emisją spalin. W programie, który dziś zaproponowała, utrzymana została data obowiązywania nowych regulacji. Do 1 stycznia 2012 r. wszystkie linie korzystające z europejskich lotnisk będą zobowiązane uczestniczyć w specjalnym programie ograniczania emisji spalin. Pewien wyjątek uczyniono jednak dla przewoźników zewnętrznych, którzy otrzymają na dostosowanie dodatkowo dwa lata. Ukłon Brukseli jest reakcją na protesty Stanów Zjednoczonych, które odbierały zmiany jako przejaw dyskryminacji i nieuczciwej konkurencji. Europejscy przewoźnicy na lotach wewnętrznych będą zobowiązani do wdrożenia przepisów do stycznia 2011 r. Ograniczenia emisji dwutlenku węgla są związane z protokołem z Kioto (o zmianach klimatycznych). Zgodnie z nim do 2012 r. emisja dwutlenku węgla ma się zmniejszyć o 8 proc. Branża lotnicza ma także uczestniczyć w całym programie handlu emisjami. Zgodnie z nim linie otrzymają pewien kredyt na zanieczyszczenia, który będą mogły sprzedać, kiedy go nie wykorzystają. Przekraczając limit, będą zobowiązane dokupić brakującą część. Uregulowania europejskie będą także obowiązywały Norwegię, Islandię i Liechtenstein należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Propozycje Komisji Europejskiej spotkały się z ostrymi protestami organizacji i instytutów ekologicznych. WWF i Brytyjski Instytut Badań Zdrowia Publicznego (IPPR) obawiają się, że cały koszt zmian zostanie przerzucony na pasażera. Przedstawiciele IPPR podkreślają, że włączenie linii lotniczych do całego programu ograniczania emisji jest krokiem w dobrym kierunku, ale Bruksela nie powinna popełniać błędu, jaki ich zdaniem uczyniła w przypadku branży energetycznej, dając jej darmowe kredyty.

Projekt zakłada także ograniczenie do końca 2008 r. emisji tlenku azotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu