Bruksela wesprze eksporterów

opublikowano: 30-07-2018, 22:00

Firmy ze wschodu, które oferują produkty z potencjałem sprzedażowym na nowych rynkach, dostaną wsparcie z UE.

Na szukające zagranicznych kontrahentów małe i średnie przedsiębiorstwa z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego,podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko- -mazurskiego, czekają dotacje z działania 1.2 programu Polska Wschodnia (Internacjonalizacja MŚP). Nabór wniosków rozpoczął się w poniedziałek. Na dwa tegoroczne konkursy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła 100 mln zł. Pierwszy zakończył się w marcu. W drugim dotacje są przeznaczone dla wnioskodawców, którzy prowadzą działalność w makroregionie Polska Wschodnia od co najmniej roku. Jakie projekty mają szansę na wsparcie? Przedsięwzięcia związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia modelu biznesowego wejścia na nowe rynki. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na ekspansję na co najmniej jednym rynku spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, dostanie grant w wysokości 800 tys. zł.

Jeżeli natomiast postawi tylko na kraje Unii Europejskiej, Norwegię lub Szwajcarię, może liczyć na dotację w wysokości 550 tys. zł. Firmy, które wybiorą dalsze i mniej znane rynki docelowe, dostaną większe wsparcie — ze względu na wyższe ryzyko biznesowe. W tym roku rządowa agencja zwiększyła limit wydatków na udział przedsiębiorców w międzynarodowych targach, wystawach i misjach gospodarczych do 49 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Wcześniej było to maksymalnie 20 proc. Warto podkreślić, że realizacja projektu nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy. Wnioskodawca powinien mieć w ofercie co najmniej jeden produkt, wyrób lub usługę z potencjałem sprzedażowym na nowym zagranicznym rynku. Ponadto powinien zamknąć przynajmniej jeden rok obrotowy i osiągać przychody nie mniejsze niż 200 tys. zł w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu