Brytyjska spółka grozi zajęciem aktywów rządu Indii

opublikowano: 28-01-2021, 06:37

Cairn Energy grozi zajęciem aktywów rządu Indii wartości 1,2 mld USD po wygraniu wieloletniej batalii sądowej dotyczącej podatków.

W ubiegłym miesiącu międzynarodowy trybunał jednogłośnie zdecydował, że Indie naruszyły indyjsko-brytyjski traktat o wspieraniu inwestycji kiedy urząd podatkowy tego kraju zajął 10 proc. udziałów w spółce zależnej Cairn. Brytyjskiej spółce przyznano 1,2 mld USD odszkodowania. Indie mają także zapłacić należne odsetki oraz pokryć koszty postępowania sądowego.

Rząd Indii nie zareagował jak dotąd na werdykt. Dlatego Cairn rozpoczął wyszukiwanie aktywów na świecie, które chce zająć na poczet odszkodowania. Mówi się m.in. o statkach i samolotach należących do państwowych firm.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Powodem sporu Indii z Cairn była wprowadzona w 2012 roku zmian regulacji podatkowych, pozwalająca na działanie prawa wstecz. W 2014 roku fiskus zażądał od spółki pieniędzy z tytułu jej reorganizacji przeprowadzonej w 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane