BT rozpycha się w Polsce

KL
01-10-2007, 00:00

BT chce podwoić liczbę klientów w Polsce. Nie wyklucza przejęć. Pod okiem byłego szefa Netii.

BT chce podwoić liczbę klientów w Polsce. Nie wyklucza przejęć. Pod okiem byłego szefa Netii.

Region Europy Środkowej i Wschodniej BT ma nowego szefa. Został nim Paweł Karłowski, wcześniej członek zarządu i p.o. prezes Netii. Pod jego kierownictwem koncern zamierza wzmocnić pozycję w całym regionie.

Możliwe akwizycje

W Polsce BT ma 160 klientów, którymi są duże korporacje, przede wszystkim międzynarodowe. Są wśród nich jednak także firmy polskie, takie jak LOT czy Call Center Poland.

— W ciągu najbliższych kilku lat chcemy podwoić liczbę klientów. Do Polski weszliśmy dosyć późno w porównaniu z innymi krajami regionu i musimy nadrobić zaległości, szczególnie że nasz kraj stanowi 40-50 proc. rynku całego regionu — mówi Paweł Karłowski.

Niewykluczone, że BT skusi się na zakup firm już działających w naszym regionie, również w Polsce.

— Akwizycje są elementem strategii BT, ale nasze założone cele są niezależne od przejęć — mówi Paweł Karłowski.

Tylko dla korporacji

BT działa w Polsce od 2004 r. i wbrew powszechnej opinii, nie jest operatorem telekomunikacyjnym.

— Jesteśmy kojarzeni przez pryzmat tradycyjnej nazwy, czyli British Telecommunications. Od 1991 r. wraz z nową strukturą organizacyjną została wprowadzona nowa nazwa — BT. W Polsce jesteśmy dostawcą rozwiązań komunikacyjnych oraz usług outsourcingu IT. Nie świadczymy prostych usług dostępu — wyjaśnia Paweł Karłowski.

W krajach naszego regionu BT nie oferuje usług dla małych firm i klientów indywidualnych. Tego typu działalność ogranicza się do rynku brytyjskiego, gdzie historycznie BT był narodowym operatorem.

W Polsce BT współpracuje m.in. z Exatelem, Netią, GTS, TP.

— Musimy unikać uzależnienia od jednego operatora. Liberalizacja rynku nam w tym pomaga — mówi Paweł Karłowski.

A skoro mowa o liberalizacji, warto wspomnieć, że BT był pierwszym narodowym operatorem w Europie, który został podzielony na część związaną z infrastrukturą i usługami. I poddał się temu podziałowi dobrowolnie.

Podobne rozwiązanie Unia Europejska i Urząd Komunikacji Elektronicznej chcą wprowadzić w Polsce. BT poleca takie rozwiązanie.

— Właściciel infrastruktury powinien zarabiać na swojej sieci i jednocześnie nie utrudniać innym dostępu do niej — mówi Paweł Karłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BT rozpycha się w Polsce