Budopol rozszerza profil

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 19-06-2007, 00:00

Wrocławska firma, w której karty rozdaje Gant, chce przejąć biznes Elektromontażu Warszawa

Kursy Budopolu i Elektromontażu Warszawa zareagowały wczoraj wzrostami na informacje o intencjach pierwszej ze spółek. Budopol jest zainteresowany biznesem Elektromontażu, choć o warunkach ewentualnej transakcji rynek wie jeszcze bardzo niewiele. Wyobraźnię graczy mógł rozpalić fakt, że w obu spółkach karty rozdaje Gant Development i transakcja zostałaby przeprowadzona wewnątrz grupy, w której dodatkowo kluczową rolę odgrywa grupa skupiona wokół inwestorki Elżbiety Sjöblom. A przecież z nimi się zarabia…

Budopol przez długi czas miał kłopoty finansowe i brakowało mu pomysłu na przyszłość. Przejęcie przez ekipę związaną ze znaną inwestorką okazało się wybawieniem dla spółki. Firma staje się budowlanym ramieniem grupy Ganta. Dokapitalizowanie pozwoliło spółce poprawić kondycję, choć zyskowność nadal pozostawia sporo do życzenia. Budopol ma jednak zapewnione umowy ze swoim deweloperskim inwestorem. Przychody spokojnie w tym roku przekroczą 70 mln zł (cztery razy więcej niż rok wcześniej). Przedsiębiorstwo EW zajmuje się przede wszystkim pracami elektroinstalacyjnymi. Uzupełniłoby to profil działalności Budopolu (wykonawstwo, remonty i prace projektowe). W efekcie połączenie tych biznesów będzie w pełni uzasadnionym posunięciem. Ponadto spółka, która dotychczas działała głównie lokalnie, miałaby bazę na rynku warszawskim, gdzie inwestycje planuje Gant.

Otwartą kwestią pozostaje cena transakcji. W tabelach giełdowych wartość księgowa spółki jest ujemna. W ubiegłym roku jej przychody wyniosły 6,6 mln zł. Trudno się spodziewać, że wartość transakcji byłaby dużo wyższa. Budopol może dysponować kwotą kilku milionów złotych, które uzyskał z emisji. Wcześniej te pieniądze miały być wykorzystane na zasilenie kapitału obrotowego, jednak — jak wyjaśniała spółka — dobra koniunktura rynkowa pozwala jej zmienić przeznaczenie środków.

Od dłuższego czasu było wiadomo, że EW będzie wydmuszką. Wszystko wskazuje na to, że miejsce spółki na giełdzie zostanie wykorzystane do stworzenia funduszu, w którym ulokowane zostaną pakiety akcji w spółkach, będące w posiadaniu grupy inwestorskiej skupionej wokół znanej inwestorki. Planowana nazwa dla nowej działalności — Stormm — sugeruje, że dotychczasowy agresywny styl inwestycji grupy Sjöblom będzie nową strategią rozwoju firmy. W efekcie przeniesienie dotychczasowej, niezbyt zyskownej działalności i skonsolidowanie jej z firmą skupiającą kompetencje budowlane jest naturalną konsekwencją tych planów. Na dłuższą metę nie powinien im zaszkodzić sprzeciw wobec transakcji skarbu państwa, który jest mniejszościowym udziałowcem warszawskiej spółki. Wydaje się, że przedstawicielowi resortu chodzi przede wszystkim o szczegółową informację o warunkach transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budopol rozszerza profil