Budowanie robi się tańsze

ANP
opublikowano: 08-04-2009, 00:00

Dobre informacje dla rozpoczynających budowę. Duża część materiałów nadal tanieje. Najbardziej silikaty i izolacje wodochronne.

Dobre informacje dla rozpoczynających budowę. Duża część materiałów nadal tanieje. Najbardziej silikaty i izolacje wodochronne.

Jak wynika z danych Polskich Składów Budowlanych (PSB), w marcu 2009 r. w porównaniu z poprzedniem miesiącem w pięciu grupach towarowych spadły ceny, w tylu samo wzrosły, a w jednej nie zmieniły się. Najmocniej staniały silikaty (o 2,2 proc.) i izolacje wodochronne (o 1,8 proc.). Mniej płacono również za pokrycia i folie dachowe (0,6 proc.) oraz za chemię budowlaną i suchą zaprawę wnętrz (po 0,5 proc.).

— Obecnie materiały są znacznie tańsze niż w analogicznym okresie minionego roku. Ekipy fachowców chętne do pracy od zaraz i za niższe stawki. A więc jest to najlepszy okres, aby rozpocząć budowę domu — komentuje Marzena Mysior-Syczuk z PSB.

W minionym miesiącu grupa odnotowała również wzrosty cen, głównie narzędzi i sprzętu budowlanego (o 8,4 proc.). Odczuwalnie wzrosły ceny gazobetonów (4,9 proc.) i izolacji termicznej (o 2,6 proc.). Podrożało również drewno o 0,5 proc., a także stolarka o 0,7 proc.

Nie zmieniła się cena materiałów ściennych ceramicznych.

— W marcu 2009 r. popyt na materiały budowlane w PSB był większy o ponad 30 proc. w stosunku do lutego. Obecnie sprzedajemy tyle samo materiałów, co w 2007 r., który był bardzo dobry. Wynika to w głównie z faktu, że hurtownie grupy PSB w dużej mierze obsługują budownictwo mieszkaniowe indywidualne. W tym segmencie większość inwestycji to kontynuacja prac rozpoczętych w ubiegłym sezonie — wyjaśnia Marzena Mysior-Syczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu