Budowlańcy nadal zadłużeni

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Zobowiązania firm budowlanych w KRD przekraczają 2,2 mld zł. Najwięcej mają ich mali i średni podwykonawcy.

Sytuacja na rynku coraz bardziej sprzyja przedsiębiorcom z branży długo uznawanej za będącą w najgorszej sytuacji finansowej. Jednak budowlanka jeszcze nie wyszła z kryzysu. Z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że długi prawie 61 tys. przedsiębiorstw z tego segmentu przekraczają 2,2 mld zł i są wyższe niż rok temu (1,49 mld zł). Składa się na nie łącznie 262,9 tys. niezapłaconych faktur.

Średnie zadłużenie jednego podmiotu wynosi 36,2 tys. zł, a rekordziści mają ponad 10 mln zł do spłacenia. Najbardziej zadłużone województwa to mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Tam również jest największa liczba dłużników. W najgorszej sytuacji wśród firm budowlanych jest podsektor robót specjalistycznych, czyli związany z rozbiórką, pracami wykończeniowymi, przygotowaniem terenu pod budowę i instalacjami. Ma największe zadłużenie (900 mln zł) oraz najwyższą liczbę dłużników (31,4 tys.) i zobowiązań (127 tys.).

— Jest to grupa małych i średnich przedsiębiorstw, które wykonują zlecenia na rzecz większych podmiotów. Kiedy nie otrzymują pieniędzy od głównych wykonawców, same przestają płacić innym — mówi Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

Głównymi wierzycielami przedsiębiorstw budowlanych są fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, następnie banki oraz leasingodawcy. Biorąc pod uwagę to, że wtórni wierzyciele odkupują długi głównie od instytucji finansowych, można zauważyć, że branża ma duży problem z obsługą kredytów i leasinu. Często są to zobowiązania zaciągnięte kilka lat wcześniej, bo banki z reguły próbują najpierw samodzielnie odzyskać pieniądze, a dopiero kiedy to się nie udaje, sprzedają wierzytelności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu