Budowlańcy oceniają się na 3 plus

EG
opublikowano: 28-06-2012, 00:00

Firmy uważają, że mocne są w zarządzaniu bezpieczeństwem. Popracować muszą nad ryzykiem kontraktu.

Boom budowlany ostatnich lat i gwałtowny wzrost przychodów w firmach budowlanych sprawiły, że ich zarządy nie nadążały z wdrażaniem standardów zarządzania projektami. To jeden z powodów dzisiejszych kłopotów.

Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika, że najniżej swoje procesy zarządzania kontraktami oceniają firmy z kapitałem polskim, nienotowane na giełdzie i przynoszące rocznie do 150 mln zł przychodów.Średnia ocena wszystkich ankietowanych 39 spółek to 3,5 w pięciostopniowej skali.

Gdzie polskie firmy czują się mocne? W zarządzaniu wymogami bezpieczeństwa (dały sobie ocenę 4,1), zarządzaniu finansami (3,77) i zarządzaniu finansami (3,74). Za swoje najsłabsze punkty uznały automatyzację i organizację zarządzania projektami i zarządzanie ryzykiem (po 3,15).

— Dobra samoocena firm w obszarach finansowych może świadczyć o tym, że ostatnie liczne bankructwa w budowlance są spowodowane albo negatywnymi czynnikami z zewnątrz, albo brakiem pewnych procedur wewnątrz firmy. Negatywnym zewnętrznym czynnikiem jest obowiązujące w Polsce prawo zamówień publicznych, na które spółki nie mają wpływu. Jednak mogą prawidłowo zarządzać ryzykiem. Mamy przecież firmy, które nie weszły szeroko w projekty infrastrukturalne, bo wcześnie i prawidłowo zidentyfikowały zagrożenia, jakie się na tym rynku pojawiły — tłumaczy Maciej Krokosiński, audytor z Deloitte.

Od początku 2010 r. do I kw. 2012 r. liczba firm budowlanych w Polsce spadła o 7,1 proc. Tylko od stycznia do maja upadło 300 firm. W portalu dlugi. info, który jest platformą handlu długami przedsiębiorstw, w ostatnich 21 dniach roboczych wystawiono na sprzedaż długi 750 firm z tej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu