Budynki chcą być zielone

opublikowano: 15-04-2019, 22:00

Ekologia opłaca się nie tylko w biurowcach i magazynach — po certyfikaty sięga mieszkaniówka, a nawet szkoły.

W ciągu roku w Polsce przybyło 146 budynków posiadających zielone certyfikaty (wzrost o 29 proc. r/r). Jak wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach”, w marcu 2019 r. liczba certyfikowanych obiektów wynosiła już 648, a ich powierzchnia użytkowa — prawie 14 mln m kw., z czego ponad 2 mln m kw. uzyskało certyfikat w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

— Dobrowolna certyfikacja 80 proc. powstających w stolicy budynków biurowych to wynik, którym można się pochwalić w dowolnym miejscu na świecie. To wyraźny sygnał dla pozostałych miast z pierwszej dziesiątki w kraju, że nieposiadanie rozpoznawalnego certyfikatu wielokryterialnego (typu LEED, BREEAM, WELL) w przypadku podejmowanych obecnie inwestycji odbije się na procencie wynajętych powierzchni już w ciągu najbliższych kilku lat, a wartość nieruchomości przy sprzedaży może być z tego powodu „zauważalnie negocjowalna” — mówi Rafał Schurma, prezydent i założyciel PLGBC, właściciel Visio architects & consultants.

W podziale na branże liderami certyfikacji pozostają biurowce (418 budynków, wzrost o 25 proc. r/r). Certyfikaty mają też 103 obiekty handlowe (wzrost o 18 proc. r/r), 86 magazynowo-przemysłowych (wzrost o 48 proc. r/r), 28 domów mieszkalnych (wzrost o 133 proc. r/r), 10 hoteli (wzrost o 11 proc. r/r) i trzy szkoły (wzrost o 200 proc. r/r). 74 proc. posiada certyfikat BREEAM, 23 proc. LEED, 2 proc. DGNB, 1 proc. WELL i 0,8 proc. HQE. Polska jest niekwestionowanym liderem certyfikacji ekologicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, posiadającym 51 proc. certyfikowanych obiektów z całego regionu — 648 z 1268.

— Certyfikacja ekologiczna na stałe zagościła w standardach budownictwa komercyjnego w naszym kraju. Niewątpliwie wynika to z faktu, iż inwestorzy są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z posiadania ekologicznych i energooszczędnych budynków. Wzrasta też świadomość najemców, którzy coraz chętniej umieszczają biura w certyfikowanych budynkach — komentuje Regina Gul, członek zarządu PLGBC, senior project manager JLL.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy