Buffett: państwo powinno zaopiekować się najsłabszymi

opublikowano: 29-03-2019, 09:29

Rozwinięte kraje, takie jak USA, powinny zaopiekować się tymi, którzy są w największej potrzebie, powiedział słynny inwestor Warren Buffett, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

- W kraju, który ma 65 tys. USD per capita, powinniśmy opiekować się ludźmi, którzy z takiego czy innego powodu wymagają najwięcej pomocy – powiedział Buffett w CNBC. – Żyjemy w dobrobycie. Powinniśmy opiekować się ludźmi, którzy tego wymagają, bo stało się coś poza ich kontrolą. Uważam, że to zobowiązanie bogatych krajów – dodał.

Warren Buffett
Warren Buffett
Bloomberg

Szef Berkshire Hathaway powiedział, że korzyści z wolnego handlu są „niewidzialne”. Zwrócił uwagę, że w rzeczywistości może on szkodzić niektórym pracownikom.

- Jestem w 100 proc. za wolnym handlem. Myślę, że przyniósł ogromne korzyści krajowi i nadal będzie to robił. Ale korzyści z wolnego handlu są niewidzialne. W Walmarcie nie ma nic, co mówi, że zaoszczędziłeś 8 proc. bo kupiłeś coś od kogoś innego niż od amerykańskiego producenta – powiedział Buffett. – To wielka niewidoczna korzyść dla kraju, ale rujnuje życie zawodowe ludzi, którzy mają 50 czy 55 lat. Oni nie zmienią zawodu, ani miejsca zamieszkania. Staną się nieekonomiczni w świecie ekonomii. Bogate kraje mogą zaopiekować się tymi ludźmi realizując politykę, która przyniesie korzyść nam wszystkim, zajmując się relatywnie niewielką grupą ludzi, która została odrzucona – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane