Bush ostrzega Irak przed odrzuceniem rezolucji

BRE BANK Spółka Akcyjna
08-11-2002, 17:28

WASZYNGTON (Reuters) - W piątek po ogłoszeniu przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) przegłosowania rezolucji w sprawie rozbrojenia Iraku, amerykański prezydent George W. Bush powiedział, że Bagdad stanie w obliczu "najpoważniejszych możliwych konsekwencji", jeżeli nie dostosuje się do jej założeń.

Bush z zadowoleniem przyjął jednomyślny wynik głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zatwierdziła ona w ten sposób amerykańsko-brytyjską rezolucję, dając Irakowi ostatnią szansę na zniszczenie broni masowego rażenia. W myśl rozporządzenia Irak ma tydzień na zaakceptowanie jej założeń.

Rezolucja daje inspektorom ONZ "natychmiastowe i bezsprzeczne" prawo do przeszukania irackich magazynów, łącznie z pałacami bagdadzkiego przywódcy, Saddama Husseina w poszukiwaniu broni chemicznej, biologicznej, bądź nuklearnej.

"Współpraca Saddama Husseina musi być szybka i bezwarunkowa, lub stanie w obliczu najpoważniejszych konsekwencji" - powiedział Bush.

Dodał, że jeżeli Bagdad nie dostosuje się do założeń rezolucji, USA wraz ze swymi sprzymierzeńcami rozbroją Irak.

"Jeżeli mamy uniknąć wojny, wszystkie narody muszą wciąż wywierać presję na Husseina, by zaakceptował tekst rezolucji i dostosował się do niej" - dodał Bush.

Tymczasem ambasador Iraku przy ONZ, Mohammed Aldouri, powiedział, że rezolucja o wznowieniu inspekcji ONZ w Bagdadzie, będzie trudna do wypełnienia.

"To wola Stanów Zjednoczonych, którą narzucają reszcie świata. Jestem bardzo pesymistyczny. Rezolucja jest sporządzona w taki sposób, by uniemożliwić powrót inspektorów do Iraku" - powiedział Aldouri.

"Inne kraje robiły co mogły. Francja, Rosja, Syria i Chiny. Jednak ostatecznie musiały zadbać o swój interes narodowy" - dodał.

Ambasador nie wypowiedział się co do możliwości zaakceptowania rozporządzenia przez Irak.

"Poczekamy i zobaczymy, jaka będzie reakcja w Bagdadzie" - powiedział.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BRE BANK Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Bush ostrzega Irak przed odrzuceniem rezolucji