Bydgoszcz inwestuje w gospodarkę wodną

Piotr Wielicki
13-03-2002, 00:00

Miejskie Wodociągi i Kanalizacje w Bydgoszczy mają już ponad 200 mln zł na realizację programu rozwoju usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Oznacza to otwarcie drogi do ogłoszenia przetargów i uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej miasta.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy już wkrótce będą mogły przystąpić do realizacji programu rozwoju usług wodociągowo-kanalizacyjnych dla miasta. Jego koszt oszacowano na 237 mln zł. Bydgoska spółka w sumie zgromadzila już na ten cel ponad 200 mln zł.

— Opracowany przez MWiK przy współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju program inwestycyjny oszacowany został na 66 mln EUR (237 mln zł). Ponad 24,5 mln EUR (88 mln zł) kredytu MWiK otrzymają z EBOR. Zaciągnięcie tej pożyczki było warunkiem otrzymania grantu z funduszu ISPA, wysokości 32,4 mln EUR (116 mln zł). Środki te mają być przeznaczone na zadania związane z poprawą jakości wody, zwiększeniem niezawodności systemu oraz ochroną środowiska. Brakujące 9,2 mln EUR (33 mln zł), które zabezpieczą realizację zadań uzupełniających, związanych z renowacją i wymianą sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, pochodzić będą ze środków własnych MWiK — wyjaśnia Wojciech Woźniak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy.

Podjęty przez MWiK program inwestycyjny przewiduje budowę nowych przepompowni sieciowych, odcinków przewodów tłocznych i kanałów grawitacyjnych, 4 nowych centralnych przepompowni z rurociągami tłocznymi do oczyszczalni ścieków oraz nowych sieci kanalizacyjnych, głównie w dzielnicach znajdujących się w strefie ochronnej ujęcia powierzchniowego Czyżkówko.

— Pieniądze ze środków pomocowych będą napływały stopniowo wraz z realizacją poszczególnych zadań. Cały program ma być zrealizowany w ciągu trzech lat — mówi Wojciech Woźniak.

Kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki ściekowej w mieście pozwoli na przerwanie procesu degradacji środowiska przez nie oczyszczone ścieki, zarówno na terenie miasta, jak i —poprzez Brdę i Wisłę — znacznie większego obszaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bydgoszcz inwestuje w gospodarkę wodną