Bydgoszcz sięga po fotowoltaiczny rekord

Inwestycja lotniska będzie rentowna, bo wsparta dotacją. Jej koszt sięgnie 225 mln zł.

Farma fotowoltaiczna (wykorzystująca energię słoneczną do produkcji prądu) o mocy 25 MW ma zostać wybudowana na terenie portu lotniczego. Wartość budzi szacunek.

Instalacja fotowoltaiczna, o mocy 14 MW, działa już m.in. na niemieckim lotnisku Weeze, koło Düsseldorfu. Bydgoszcz ma szanse być pierwszym miastem w Polsce, którego lotnisko zdecyduje się na taką inwestycję.
Zobacz więcej

INNI JUŻ PRÓBUJĄ:

Instalacja fotowoltaiczna, o mocy 14 MW, działa już m.in. na niemieckim lotnisku Weeze, koło Düsseldorfu. Bydgoszcz ma szanse być pierwszym miastem w Polsce, którego lotnisko zdecyduje się na taką inwestycję. [FOT. ARC]

— Przy założeniu, że koszt budowy 1 MW to 9 mln zł, całkowity koszt budowy farmy wyniesie 225 mln zł. Dotacja może wynieść do 80 proc. wartości inwestycji — szacuje Joanna Sowińska, rzeczniczka Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Lotnisko zarezerwowało już część terenu na potrzeby farmy. Wyprodukowana energia zapewni prąd ponad 7000 gospodarstw domowych, co przełoży się na przychody — rocznie ma sięgnąć nawet 21 mln zł.

— Inwestycja w odnawialne źródło energii pozwoli wykorzystać tereny, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska. Poza tym liczymy na przychody, jakie wiążą się z produkcją energii elektrycznej ze słońca — mówi Tomasz Moraczewski, prezes bydgoskiego Portu Lotniczego. Bydgoski projekt ma, jak na polskie warunki, znaczącą skalę. Dotychczas największe inwestycje fotowoltaiczne w kraju nie przekraczały mocy 1,5 MW. Z danych gromadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w fazie planów są jeszcze na rynku instalacje o mocy od 6 MW do 40 MW, a największa miała mieć 50 MW, choć w jej przypadku działania deweloperskie zostały wstrzymane.

— W dzisiejszych warunkach fotowoltaika jest inwestycyjnie atrakcyjna tylko wtedy, gdy inwestor pozyska dotację. Obecne wsparcie w postaci zielonych certyfikatów nie starcza, a zakładany przez nową ustawę o OZE system aukcyjny nie będzie najprawdopodobniej sprzyjał źródłom fotowoltaicznym — zauważa Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

Bydgoszcz chwali się, że będzie to pierwsza tego typu inicjatywa portu lotniczego w Polsce. Podobne instalacje, ale o mniejszej mocy, działają już w innych krajach, m.in. na niemieckim lotnisku Weeze (instalacja o mocy 14MW), na greckim lotnisku w Atenach (o mocy 8 MW) czy amerykańskim międzynarodowym lotnisku w Indianapolis (o mocy 12,5 MW).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu