Byki nad krawędzią

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 17-06-2009, 18:07

Początek dnia jak na spadkową sesję w  Stanach był bardzo udany. Nie tyko nie doszło do żadnych nerwowych ruchów, a  zamiast tego WIG20 nieśmiało zbliżył się do okrągłych 2000 pkt. ale nie zdołał ich przekroczyć. Niestety nie udało się utrzymać długo oderwania od zewnętrznej sytuacji i pogłębiające się spadki na zachodnich rynkach doprowadziły  również do spadku WIG20.

Coraz większa presja podaży pojawiała się zwłaszcza w sektorze surowcowym. ORLEN, LOTOS i PGNIG spadały o ponad 3 proc. a w końcówce było jeszcze gorzej. Nawet perspektywa 11 złotowej dywidendy z KGHMu nie zdołała utrzymać tego waloru na plusie i akcje zostały przecenione o 4,5 proc. przy potężnym obrocie niemal pół miliarda złotych. Jeżeli uwzględnimy, że spółka od dna w ciągu zaledwie 4 miesięcy wzrosła o 300 proc. to dzisiejszy spadek nie jest imponujący, ale pokazuje że szanse na większą realizację zysków znacznie się zwiększyły.

Po południu publikowane dane o inflacji z USA nic nie zmieniły, bo potwierdziły jedynie informacje z poniedziałku, że inflacja nie jest najmniejszym problemem i nie trzeba obawiać się ewentualnych zapowiedzi podwyżek stóp procentowych. Ponieważ nie stworzyło to nowych impulsów więc po informacji dominowała bieżąca atmosfera i WIG20 schodził na nowe minima. Na szczęście dla popytu negatywna atmosfera nie udzielała się szerokiemu rynkowi i mWIG oraz sWIG traciły znacznie mniej niż największe spółki.

W końcówce wraz z coraz wyraźniejszymi spadkami rynków w Stanach sprzedający czuli się coraz pewniej i ostatecznie doprowadzili do testowania na WIG20 najważniejszego tegorocznego poziomu 1920 pkt. W tym momencie kluczem do dalszych ruchów jest właśnie obszar styczniowych maksimów, ponieważ po ich przekroczeniu na rynek szerokim strumieniem płynęły opinie o nieuchronności dalszych wzrostów. Przy dzisiejszym niemal 2 miliardowym obrocie i spadku o 2,6 proc. wszystko wskazuje na to, że byki stanęły nad przepaścią. Jeżeli w kolejnych dniach dopuszczą do przejścia poniżej dzisiejszych minimów pierwsze najbliższe wsparcie znajdą dopiero przy 1750 pkt. , a więc  ponad 10 proc. niżej. Bez wyraźnej pomocy z zewnątrz lokalnie byki będą skazane na korektę całego 4-miesięcznego trendu wzrostowego. Jutrzejsza kontynuacja rolowania pozycji kontraktowych i zamieszanie z tym związane wcale nie będzie pomagać.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane