Byki nad krawędzią

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
17-06-2009, 18:07

Początek dnia jak na spadkową sesję w  Stanach był bardzo udany. Nie tyko nie doszło do żadnych nerwowych ruchów, a  zamiast tego WIG20 nieśmiało zbliżył się do okrągłych 2000 pkt. ale nie zdołał ich przekroczyć. Niestety nie udało się utrzymać długo oderwania od zewnętrznej sytuacji i pogłębiające się spadki na zachodnich rynkach doprowadziły  również do spadku WIG20.

Coraz większa presja podaży pojawiała się zwłaszcza w sektorze surowcowym. ORLEN, LOTOS i PGNIG spadały o ponad 3 proc. a w końcówce było jeszcze gorzej. Nawet perspektywa 11 złotowej dywidendy z KGHMu nie zdołała utrzymać tego waloru na plusie i akcje zostały przecenione o 4,5 proc. przy potężnym obrocie niemal pół miliarda złotych. Jeżeli uwzględnimy, że spółka od dna w ciągu zaledwie 4 miesięcy wzrosła o 300 proc. to dzisiejszy spadek nie jest imponujący, ale pokazuje że szanse na większą realizację zysków znacznie się zwiększyły.

Po południu publikowane dane o inflacji z USA nic nie zmieniły, bo potwierdziły jedynie informacje z poniedziałku, że inflacja nie jest najmniejszym problemem i nie trzeba obawiać się ewentualnych zapowiedzi podwyżek stóp procentowych. Ponieważ nie stworzyło to nowych impulsów więc po informacji dominowała bieżąca atmosfera i WIG20 schodził na nowe minima. Na szczęście dla popytu negatywna atmosfera nie udzielała się szerokiemu rynkowi i mWIG oraz sWIG traciły znacznie mniej niż największe spółki.

W końcówce wraz z coraz wyraźniejszymi spadkami rynków w Stanach sprzedający czuli się coraz pewniej i ostatecznie doprowadzili do testowania na WIG20 najważniejszego tegorocznego poziomu 1920 pkt. W tym momencie kluczem do dalszych ruchów jest właśnie obszar styczniowych maksimów, ponieważ po ich przekroczeniu na rynek szerokim strumieniem płynęły opinie o nieuchronności dalszych wzrostów. Przy dzisiejszym niemal 2 miliardowym obrocie i spadku o 2,6 proc. wszystko wskazuje na to, że byki stanęły nad przepaścią. Jeżeli w kolejnych dniach dopuszczą do przejścia poniżej dzisiejszych minimów pierwsze najbliższe wsparcie znajdą dopiero przy 1750 pkt. , a więc  ponad 10 proc. niżej. Bez wyraźnej pomocy z zewnątrz lokalnie byki będą skazane na korektę całego 4-miesięcznego trendu wzrostowego. Jutrzejsza kontynuacja rolowania pozycji kontraktowych i zamieszanie z tym związane wcale nie będzie pomagać.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Byki nad krawędzią