Bytom rozstrzygnął konkurs na pomysły projektów społecznych

  • PAP
opublikowano: 07-05-2018, 15:52
aktualizacja: 07-05-2018, 15:53

Samorząd Bytomia rozstrzygnął konkurs na pomysły dotyczące innowacyjnych projektów społecznych związanych z rewitalizacją miasta i nagrodził 10 wybranych autorów. Teraz czeka na zgłoszenia potencjalnych realizatorów tych pomysłów.

Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe bytomskiego magistratu, wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się: centrum wsparcia dla osób z demencją, wypożyczalnia narzędzi, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia czy ogród sensoryczny - jako miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Samorząd Bytomia przewidział w tym konkursie nagrody po 10 tys. zł brutto dla autorów najlepszych pomysłów – w 10 kategoriach. Pomysły te powinny były odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań. W poniedziałek prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisał umowy ze zwycięzcami, którzy przekazali miastu prawa autorskie do swoich prac.

Do konkursu dopuszczono 38 zgłoszonych projektów. Jak przekazał jeden z członków sądu konkursowego, Grzegorz Baranowski ze stowarzyszenia Bytomska Radość Życia, wybrano prace wpisujące się w założenia programów unijnych, Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ oraz innych miejskich dokumentów.

„Widać, że pomysłodawcy zapoznali się z naszymi dokumentami, bo w uzasadnieniach powoływali się na nie” - wskazał Baranowski. Laureaci odnosili się w swoich zgłoszeniach do problemów bezrobocia, starzenia się społeczeństwa czy niewydolności wychowawczej.

Jeden z nagrodzonych pomysłów, "Program opieki wytchnieniowej", zakłada kompleksowe całodzienne wsparcie opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Asystenci takich rodzin mieliby odciążać opiekunów w ich od codzienności, a - jeżeli to możliwe - pomagać wracać im na rynek pracy.

Pomysł zaczerpnięty z Francji - "Spółdzielnia CDE" (coopérative pour le développement de l'emploi - spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia) – przewiduje zatrudnienie w niej fachowców oraz osób poszukujących zatrudnienia. Pod okiem specjalistów bezrobotni zdobywaliby nowe doświadczenia przez rok, aby łatwiej potem szukać zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Do realizacji zwycięskich prac ma zmierzać drugi etap konkursu - nabór na realizatora pomysłów innowacyjnych. „W ramach pilotażu rewitalizacji sporo zadań przejmują organizacje pozarządowe, takie było założenie ówczesnego ministerstwa rozwoju, które finansuje nam projekt pilotażowy” - wyjaśniła kierująca Biurem Rewitalizacji i Funduszy Europejskich miasta Izabela Domogała.

Konkurs jest bowiem częścią projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest elementem ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

„Bytom odNowa” składa się z czterech modułów. Pierwszy to gotowy już Gminny Program Rewitalizacji Bytom 2020+, drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci – wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty – rozwój inicjatyw społecznych.

W ramach modułu „rozwój inicjatyw społecznych" Bytom ma wypracować niestandardowe praktyki, które mają pobudzić mieszkańców do działania. W poniedziałek miasto ogłosiło np. konkurs na mikrodotacje na inicjatywy lokalne. Jego koncepcja została wypracowana rok temu z udziałem organizacji pozarządowych i umieszczona w Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Konkurs na działania lokalne w ramach regrantingu ma pulę 100 tys. zł. Można dostać w nim 2,5 tys. zł dofinansowania na projekty społeczne - przede wszystkim na organizację wydarzeń (kulturalnych, sportowych, edukacyjnych) dla mieszkańców z obszarów rewitalizacji. 5 tys. zł może otrzymać projekt związany z poprawą otoczenia (prace naprawcze, restauratorskie, remontowe).

O pieniądze mogą starać się grupy nieformalne i organizacje pozarządowe mające swoją siedzibę lub oddział na terenie Bytomia. Projekty muszą być realizowane (lub dotyczyć mieszkańców) w podobszarach bytomskiej rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Rozbark, Śródmieście Północ, Bobrek, Kolonia Zgorzelec. Wnioski można składać do 7 lipca chyba, że środki z puli zostaną wyczerpane wcześniej.

W ub. roku z pomocą mikrograntów mieszkańcy Bytomia zorganizowali już np. Festiwal Gier Planszowych (wzięło w nim udział 600 osób), a lokatorzy ul. Żeromskiego 20 odnowili podwórko. Teraz, w ramach pilotażu rewitalizacji Bytom przetestuje, jak w praktyce sprawdza się przekazanie realizacji tego przedsięwzięcia zewnętrznemu podmiotowi. Będzie to Fundacja Inicjatywa, która w ramach projektu pilotażowego prowadzi już m.in. punkt informacji o rewitalizacji w Rynku.

Ogółem środki dla Bytomia pod kątem programu rewitalizacji szacowano w poprzednich latach na miliard złotych. Miasto ma zapewnione ponad 400 mln zł unijnych funduszy w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji i kolejnych ok. 170 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pozostałe środki, z których może korzystać miasto, są ogólnodostępne - m.in. w ramach RPO woj. śląskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu