Bytom zaskoczył rynek, Universal traci szanse

Artur Sulejewski
opublikowano: 10-05-1999, 00:00

Bytom zaskoczył rynek, Universal traci szanse

Skrócony tydzień giełdowy nie przyniósł dużych zmian indeksów giełdowych. Najgorzej zaprezentował się NIF. W przekroju 5 sesji stracił blisko 3 proc. na wartości. Biorąc pod uwagę to, że w całym poprzednim miesiącu rynek ten wypadł zdecydowanie najgorzej wśród wszystkich segmentów giełdy, można mówić o jego słabości. Przyczyna tkwi prawdopodobnie w braku nowych ważnych informacji, które pobudziłyby ten rynek.

NIEWIELKIE w sumie zmiany indeksów nie oznaczają bynajmniej, że w minionym tygodniu nie można było na GPW godziwie zarobić. Najlepszą inwestycją okazały się akcje Bytomia. Zwyżka tych walorów wydaje się nieco zaskakująca. Bytom reprezentuje giełdowy sektor lekki, który nie cieszy się uznaniem inwestorów. Zakładając, że ostatnie notowania nie są czystą spekulacją, należy oczekiwać ważnych informacji ze strony największego akcjonariusza spółki — Banku Handlowego.

NA DWÓCH kolejnych miejscach znalazły się Apator oraz Instal Kraków. W przypadku pierwszej spółki być może inwestorzy docenili zamiar wprowadzenia programu restrukturyzacyjnego. Na zwyżkę notowań mogły również wpłynąć zapowiedzi spółki o rozpoczęciu poszukiwań inwestora branżowego. Marsz do góry kursu Instalu wynika prawdopodobnie z nieudanego debiutu giełdowego (papiery pojawiły się po cenie o 10 proc. niższej od ostatniej niepublicznej emisji akcji serii D), po części może to być efekt cofnięcia się podaży ze strony pracowników firmy, którzy obejmowali akcje po 1 zł za sztukę.

ZDECYDOWANYM outsiderem rynku okazał się Universal. Nie jest to zaskoczenie dla inwestorów spodziewających się, że KPWiG zdecyduje się zdjąć spółkę z publicznego obrotu. Nie licząc tego wyjątkowego przypadku najwięcej kapitału stracili inwestorzy posiadający akcje Boryszewa oraz Mieszka. Spadek notowań Boryszewa wiązać można ze zmianami w akcjonariacie spółki. Nowym udziałowcem została osoba fizyczna, widać nie spodobało się to inwestorom. Przecenę Mieszka łączyć należy z ostatnimi dużymi wzrostami jego kursu. Ostatni spadek odebrać trzeba jako naturalną korektę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Bytom zaskoczył rynek, Universal traci szanse