Cała naprzód w Polnordzie

Deweloper buduje na potęgę. Kredyty zacznie spłacać w przyszłym roku i wtedy powinien stać się atrakcyjny dla inwestora

Polnord to historia polskiej transformacji w pigułce.

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu, przyszedł do spółki, by posprzątać po Prokom Investments i wprowadzić spółkę na nowe tory. Zadanie okazało się trudniejsze, niż pierwotnie oczekiwano, ale zahamowanie spadku kursu akcji to sygnał nadziei wśród inwestorów na poprawę sytuacji.
Zobacz więcej

CIERPLIWI INWESTORZY:

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu, przyszedł do spółki, by posprzątać po Prokom Investments i wprowadzić spółkę na nowe tory. Zadanie okazało się trudniejsze, niż pierwotnie oczekiwano, ale zahamowanie spadku kursu akcji to sygnał nadziei wśród inwestorów na poprawę sytuacji. Marek Wiśniewski

Jedna z flagowych inwestycji Ryszarda Krauzego roztaczała przed inwestorami miraże przyszłych zysków w okresie prosperity biznesmena, by kilkanaście miesięcy później szorować nosem o dno, uginając się pod balastem długów. Kurs, który w szczytowym momencie wynosił 347 zł, teraz oscyluje wokół 9 zł, a sąd rozpoczyna postępowanie w sprawie szkody majątkowej wielkich rozmiarów i niegospodarności poprzedniego zarządu. Polnord świętuje 40-lecie w atmosferze nadziei, że kryzys wieku średniego i wywołana nim restrukturyzacja pozwolą mu wyjść na prostą i rozpocząć życie niejako od nowa.

Wielkie porządki

— Ten rok będzie kluczowy. Chcemy maksymalnie zagospodarować bank ziemi, by wykorzystać dobrą koniunkturę w branży. Planujemy uruchomić 10 projektów i sprzedać około 1500 lokali przy stabilnie rosnących cenach — mówi Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu. W ostatnich latach Polnord sprzedaje 1 tys. mieszkań rocznie. Jego plany wpisują się w strategie deweloperów, którzy chcą w tym roku bić rekordy sprzedaży w oczekiwaniu na schłodzenie koniunktury w 2018 r. Restrukturyzacja zakłada uporządkowanie spółki do 2019 r.

— W procesie restrukturyzacji zidentyfikowano wiele nieprawidłowości, związanych chociażby z szacowaniem wartości banku ziemi oraz określeniem poziomu rentowności projektów. Aby zniwelować negatywne decyzje podejmowane przez poprzednie zarządy, należało przede wszystkim dokonać odpisów aktualizujących o wartości 356 mln zł, urealniając wartość aktywów, m.in. w tej sprawie 3 marca prokuratura wszczęła śledztwo. Podjęliśmy wiele zdecydowanych działań, aby maksymalnie wykorzystać nasz bank ziemi poprzez uruchomienie dużej liczby inwestycji i maksymalizowanie sprzedaży. Najlepszym miernikiem skuteczności działań są przepływy pieniężne — mówi Dariusz Krawczyk.

Strategia zakłada koncentrację na największych rynkach — trójmiejskim i warszawskim, redukcję długu do jednej czwartej z prawie 500 mln zł na koniec 2016 r. i wzrost przychodów do 500 mln zł w 2019 r. W tym roku Polnord nie będzie obniżał poziomu zadłużenia. — W 2017 r. będziemy koncentrować się głównie na realizacji zadań sprzedażowych. Nasze zadłużenie zacznie spadać od drugiej połowy 2018 r., gdy zaczną spływać pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokali — mówi Dariusz Krawczyk.

Sprzedaż biurowców

Polnord rozmawia o sprzedaży dwóch budynków biurowych Wilanów Office Park. Ich sprzedaż uwolniłaby 90 mln zł kredytu plus ewentualne zyski z transakcji.

— Prowadzimy intensywne prace nad komercjalizacją i sprzedażą dwóch biurowców w kompleksie Wilanów Office Park w Warszawie. Analizujemy oferty najmu i szukamy najlepszych rozwiązań — mówi Dariusz Krawczyk. Przez ostatnie lata spółka szukała inwestora, ale ze względu na zawyżoną księgowo wartość aktywów potencjalni chętni rezygnowali. W przyszłym roku zamierza wyczyścić bilans banku ziemi, co zwiększy jej atrakcyjność dla potencjalnych nabywców.

— Każdy inwestor branżowy będzie zainteresowany atrakcyjnie wycenianym podmiotem, notującym dobre i powtarzalne wyniki — mówi Dariusz Krawczyk.

OKIEM EKSPERTA

Dużo trupów w szafie

ADRIAN GÓRNIAK, analityk rynku akcji DM BDM

Ogłoszona ponad rok temu strategia jest wymagająca. Efektów nie było widać w ubiegłym roku, ale sądzę, że problemów z przeszłości było na tyle dużo, że ich uporządkowanie zajęło zarządowi więcej, niż się spodziewał. Realizacja zapowiadanych wolumenów sprzedaży na ten rok jest ambitna, jednak wydaje się, że względem ubiegłego roku powinno być lepiej. Należy pamiętać, że ze względu na wysoką wartość niektórych działek marża będzie prawdopodobnie niższa niż rynkowa.

Zarząd jest zdeterminowany, by „wyczyścić” bieżący bank ziemi, co umożliwi mu zakup kolejnych gruntów. Jeśli uda mu się kupić grunt w II kw., będzie to miało wpływ na wyniki zapewne w 2019 r. Na wyniki spółki wpłynie też zapowiadana sprzedaż budynków biurowych, która uwolni dużo gotówki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu