Carrefour może zrobić wyprzedaż

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Według źródeł francuskiego magazynu „Capital” handlowa grupa rozważa sprzedaż oddziałów w Polsce, Argentynie i Chinach. Carrefour zaprzecza.

Na rodzimym francuskim rynku Carrefourowi wiedzie się coraz gorzej, więc musi się na nim skoncentrować i zamienić na gotówkę sieci w innych krajach. Takie, według źródeł francuskiego magazynu „Capital”, są plany zarządzającego siecią od czerwca Alexandre’a Bomparda.

„Carrefour wynajął trzy banki inwestycyjne, by przeanalizowały możliwość sprzedaży sklepów w Chinach, Argentynie i Polsce. Pierwsze dwie transakcje, w odróżnieniu od trzeciej, nie przyniosłyby wiele, ale przynajmniej ograniczyłyby straty” — twierdzą źródła „Capital”. Przedstawiciele Carrefoura w czwartek zaprzeczyli tym doniesieniom.

Francuska sieć jest jednym z najsilniejszych graczy na polskim rynku handlowym. Ma obecnie prawie 900 sklepów i działa we wszystkich głównych formatach: ma hipermarkety, supermarkety, sklepy osiedlowe (działające w ramach franczyzy Carrefour Express), prowadzi także sklep internetowy. Poza marketami ma też nieruchomości — jest właścicielem 20 dużych centrów handlowych. Do tego dochodzi ponad 40 stacji paliw.

W ubiegłym roku Carrefour wygenerował w Polsce około 9 mld zł przychodów, co daje mu piąte miejsce wśród zagranicznych sieci spożywczych. 23 stycznia Alexandre Bompard ma przedstawić nową strategię Carrefoura i być może wtedy okaże się, jakie konkretnie plany w stosunku do polskiego oddziału ma francuska centrala.

Do tej pory Carrefour nie był wskazywany jako sieć, która potencjalnie może opuścić nasz rynek — częściej spekulowano, że na taki krok może zdecydować się Tesco, które w ostatnich latach redukowało zatrudnienie i zamykało nierentowne sklepy, a polski oddział stracił samodzielny zarząd i jest teraz kierowany wspólnie z innymi sieciami z Europy Środkowej. Eksperci wskazywali jednak, że w przypadku sieci handlowych o takiej skali trudno będzie znaleźć kupca — polski rynek jest bardzo konkurencyjny i działa lub działała na nim większość dużych europejskich graczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Carrefour może zrobić wyprzedaż