Castorama u Panattoni

  • Emil Górecki
opublikowano: 31-07-2013, 00:00

Sieć marketów budowlanych podpisała największą umowę najmu powierzchni magazynowej od trzech lat.

Panattoni Europe rozpoczyna budowę centralnego magazynu dla sieci handlowej Castorama w Strykowie pod Łodzią. Powierzchnia obiektu build-to- -suit (na konkretne zamówienie) to 50 tys. mkw. To największa umowa najmu na rynku magazynowym od 2010 r. i jedna z największych zawartych dotychczas na polskim rynku. Pośredniczyła w niej agencja Colliers International. Castorama Polska to największa w Polsce sieć hipermarketów budowlano-dekoracyjnych należąca do angielskiego koncernu Kingfisher. Jej magazyn ma być gotowy w lutym przyszłego roku. Spółka będzie z niego korzystać co najmniej osiem lat. Ostatnią tak dużą nową umowę najmu podpisało trzy lata temu Tesco, które zajęło 57 tys. mkw. w Gliwicach. W 2008 r. konkurent Castoramy — Leroy Merlin — wynajął 56 tys. mkw. w Strykowie. Natomiast centrum logistyczne szwedzkiej sieci odzieżowej Hennes & Mauritz w podpoznańskich Gądkach (które ostatnio za 64 mln EUR kupił amerykański fundusz W.P. Carey) ma co prawda 80 tys. mkw., ale powstawało w dwóch etapach w 2006 r. i 2009 r. Wszystkie wymienione obiekty wybudowało Panattoni.

— Duże magazyny w dobrych lokalizacjach wynajęte przez silne firmy na długi okres to najbardziej płynny produkt na tym rynku. Jest spora liczba inwestorów, która nie specjalizuje się w kupowaniu magazynów, ale może uzupełnić swój portfel właśnie takim bezpiecznym produktem — uważa Robert Dobrzycki, partner zarządzający Panattoni. Według badań Colliers International, w pierwszej połowie roku rynek magazynowy w Polsce powiększył się o prawie 200 tys. mkw. i ma obecnie 7,55 mln mkw. W budowie jest 283 tys. mkw. Popyt na magazyny rośnie (880 tys. mkw. w pierwszym półroczu, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej). Stawki czynszu są stabilne, a w lokalizacjach, gdzie powierzchni brakuje, nawet lekko rosną. W pierwszej strefie Warszawy za 1 mkw. miesięcznie trzeba zapłacić 3,7-5,5 EUR, w centralnej Polsce (m.in. w Strykowie) — 1,9-3,1 EUR, a pod Poznaniem 2,7-3,1 EUR.

— Ceny najmu zależą od specyfiki magazynu. Wymagania w przypadku przechowywania żywności sprawiają, że Tesco płaci więcej niż średnio. Castorama takich wymagań nie ma i jest bardzo dużym klientem, więc jej stawki są niższe — mówi Robert Dobrzycki.

10,5 proc. Tyle, według danych Colliersa, wynosi obecnie współczynnik wolnej powierzchni magazynowej. Rok temu był o 1 pkt proc. wyższy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu